İş Dünyası Otomotiv

100 sene sonra Morgan Trike

Morgan güzel şirket. Morgan tarz, Morgan stil demek. 2010’un teknolojilerini 1930’ların tasarımlarıyla birleştiren bir otomobil markası daha yok. Retro tasarımlar son dönemlerde moda oldu ama Morgan bunu hep yapıyor. Morgan +4 gibi, Morgan V6 Roadster gibi modeller geçmişin çizgilerini başarıyla taşıyorlar günümüze. Morgan’ın son dönem lüks otomobilleri Eva GT, LIFEcar, Aero SuperSports gibi modeller bile ellerinden geldiğince taşıyorlar eski çizgileri.

Peki, zaten retro işler yapmakta olan bir firma, retro tasarımların moda olduğu bir dönemde ne yapar? Mercedes 300SL Gullwing SLS AMG olarak, Bugatti Type 57C Galibier Bugatti 16C Galibier olarak yeniden doğarken Morgan da bu modaya katılmak isteyince, ortaya farklı bir sonuç çıkıyor.

Morgan logosunu taşıyan ilk motorlu taşıt, Stanley Morgan’ın 1911’de ürettiği ilk çalışma olan üç tekerlekli bir otomobildi. Runabout, cycle-car, trike gibi isimlerle anılan üç tekerlekliler o dönem için önemli taşıtlardı. Morgan da 1911’de başladığı üç tekerlekli üretimini 1952’ye kadar devam ettirmişti.

Morgan üç tekerlekli modellere bir daha dönüp bakmadı. Günümüze sadece belli modelleri taşıdılar, diğerleri mazide kaldı. Morgan’dan ses çıkmadı ama Washington merkezli Liberty Motors (Harley Davidson’lara sepet üretmekte ustadır), üç tekerlekli otomobil heyecanını yıllar sonra yeniden başlattı. Tedavülden kalkan üç tekerleklilerin lisansını geçtiğimiz sene Morgan’dan satın aldılar, Harley Davidson motorları kullanarak üretip ACE adıyla satmaya başladılar.

Bir senede oldukça iyi yerlere geldiler. Liberty Motors zaten Harley Davidson ile başarılı işler çıkarıyordu, Morgan lisansı da devreye girince ACE modeli hızla duyulup yayılmaya başladı. O kadar ki, Morgan’ın bile dikkatini çekti.

Hem Liberty’nin satışlarından hoşlanan, hem de retro modasına ne yanıt vereceğini düşünen Morgan için, ACE güzel bir çözüm noktası oldu. Yeniden üç tekerlekli üretimine başlamak için Liberty ile masaya oturup, geçtiğimiz yıl sattıkları lisansı geri aldılar. Tam 58 sene önce bıraktıkları üç tekerlekli otomobilleri yeniden üretmeye başlayacaklar.

Morgan’ın üreteceği modeller Liberty’ninkiler gibi olmayacak. Harley Davidson yerine orijinal modellerdeki JAP motor kullanılacak, eski tasarıma daha sadık kalınacak. Konu eski tasarımın yeni teknolojiyle üretilmesiyse, o işi en iyi Morgan bilir.

Morgan’ın kendi üretimi başlayana kadar Liberty elindeki modelleri satmaya devam edecek. Böyle bir otomobile heveslenen biri Morgan’ın açıklamasını duyduktan sonra Liberty’den alışveriş yapmayı düşünür mü, orası meçhul.

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Morgan Ace Trike

Günümüz teknolojileriyle üretilecek olan üç tekerlekli Morgan’ın atası bu fotoğraftaki ihtiyar işte.

Morgan Trike 1929’da böyle bir tasarıma evrildi.

1933’e gelindiğinde son halini alan tasarım 1952’ye kadar fazla değişmeden geldi.

Stanley Morgan ilk otomobilini 1911’de, üç tekerlekli olarak üretmişti. 2011’de yeniden canlanacak olan üç tekerlekli Morgan, doğumundan tam bir asır sonra yeniden doğmuş olacak.

Ekim 2010, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.