Otomotiv

Aston Martin Voyage 55

Magnum 44 Banzai, Magnum 51 Bestia ve Otam 55 gibi teknelerin tasarımcısı olan Luiz de Basto, geçtiğimiz Ekim’de yeni çalışmasını Aston Martin Voyage 55 adıyla sundu. Aston Martin yönetiminden henüz bir ses çıkmadı ama teknenin 3D çizimleri bile büyük sükse yaptı.

Nasıl yapmasın, Aston Martin gibi bir efsaneyi denize indirmekten söz ediyoruz burada. Üstelik Cigarette Racing’in SLS AMG’si gibi esinlendiği modeli sadece anımsatmıyor, resmen taklidini yapıyor.

Luiz de Basto, bu teknede Aston Martin’in DBS, Virage, Rapide ve Vantage modellerinden ilham aldığını söylüyor. Koyu yeşil renkteki teknenin turuncu & sarı hatları, Aston Martin Racing takımlarının renklerini temsil ediyor. İç tasarım ise ağırlıklı olarak beyaz.

Teknenin hatch kapağı, yanlardaki derin hava girişleri ve hepsinden önemlisi arkadan görünüşü, “ben Aston Martin ailesinin bir üyesiyim!” diye bağırmasını sağlıyor. Ön cam bile Aston Martin’in ön ızgarasının grafiğini koruyarak tasarlanmış.

Aslına bakarsanız arkadan görünüşünü pek beğenmedim. Tamam, Aston Martin’in arkadan görünüşünü çok güzel yansıtmışlar. Stoplar, spoiler, bagajın duruşu falan güzel canlandırılmış. Ama orgazmik stopları yeterli şıklıkta yansıtılmamış. Özellikle o kromlar bütün işi bozuyorlar. Egzoz çıkışlarının çevresi krom yerine teak olsa ve platforma doğru biraz daha ilerlese çok daha gerçekçi bir Aston Martin görüntüsü yakalanabilirdi bu modelde.

Bu haliyle de muhteşem olduğu bir gerçek tabi ki. Ve eminim, üretime geçecek olurlarsa arka taraf biraz makyajlanacaktır.

Üretim demişken; henüz prototip olan teknenin fiyatı henüz belli değil. Fakat 16 metrelik boyuna, temsil ettiği marka nedeniyle kullanılacak malzemenin kalitesine bakarsak motorunu hariç tutsak bile ciddi bir rakam çıkacaktır ortaya.

Luiz de Basto diyor ki, “gemi mühendisi olsam da otomobil tasarlamayı da seviyorum. Herkes otomobil ve tekneler arasındaki benzerliklerden bahseder ama aslında farklılıklardan bahsetmek lazım. Hava girişleri, egzozlar, camlar, bunlar sürat tekneleri ve spor otomobiller arasında neredeyse farksızdır.

Ben de hem bir Aston Martin sahibi hem de yat tasarımcısı olarak bu ortaklığın nasıl bir eser vereceğini göstermek istedim. Bunu tasarlarken sadece Aston Martin’in muhteşem çizgilerini yansıtmakla kalmadım, oldukça fonksiyonel bir tasarım çıktı ortaya.”

Teknenin ilk taslaklarını çizerken Aston Martin’in ön ızgarasını ön cama uyarlamakla işe başlayan Luiz de Basto, işin sonunda suda giden bir Aston Martin tasarlamayı başarmış. Lisans sıkıntısı olacağını da düşünmüyor, ilk siparişle üretime geçebileceğini ifade ediyor.

Lagonda, Cygnet gibi modellerin üzerine atlayan Ulrich Bez’in bu modele karşı çıkacağını hiç sanmam. Umarım bir müşteri çıkar da bu tekneyi suda görebiliriz.

Aston Martin Voyage 55

Aston Martin Voyage 55

Aston Martin Voyage 55

Aston Martin Voyage 55

Mart 2012, Mardin

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.