Siyaset Toplum

Yolsuz şehirler

Aptallığın en basit tarifi, aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemektir. Bunda hemfikiriz.

Burası Beylikdüzü’nü otobana bağlayan anayol. Bu yolun iki tarafı 5-6 yıl öncesine kadar tarlaydı, tarlaların arkasında da İstanbul’un en çirkin ilçelerinden biri olan Esenyurt vardı.

Yüksek kat imarı yoktu. O nedenle sağda arkada Saruman’ın kulesi gibi dikilen binanın dibinde Atmaca Holding’in cücük kadar kalmış binasını buradan göremezsiniz.

Bir şeyler oldu, buralara yüksek kat imarı çıktı. Gördüğünüz ve arkalarda kalan henüz göremediğiniz blokları dikmeye başladı çeşitli firmalar. Şu anda arkalara kadar dev bina inşaatları devam ediyor. Tarlalar bina olmasın, mandalar otlamaya devam etsin demiyoruz. Yemişim mandasını.

Buradaki araziler, tek gidiş gelişli daracık yollarla bağlıydı birbirine. Bu arazilere binalar yapılırken yollarda zerre kadar değişiklik olmadı. Tarlaları ve üç beş kır evini birbirine bağlayan yollar, şimdi otuzar katlı dev binaları bağlayacaklar birbirine. Sonra oturup düşüneceğiz, “trafik neden sıkışıyor lan? Köprü de yapmıştık oysa.”

Sen bütün İç Anadolu nüfusunu göt kadar yere dolduracak kadar bina yap, sonra bunları patikadan hallice yollarla birbirine bağlamaya çalış. Aferin.

Hiçbir altyapı olmadan langır lungur bina dikmek ya süzme aptallık, ya hainliktir. Seçimi siz yapın.

Ocak 2018, Beylikdüzü, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.