Seyahat

Alp geçitleri 2. bölüm: Hahntennjoch

Alp Dağları rotasındaki ilk geçit olan Grossglockner hava muhalefeti nedeniyle iptal. Sabah “biz Kaz Dağları çocuğuyuz lan!” diye atarlandım ama anlamadılar herhalde. Ben ve birkaç motorcu daha heyecanla bekledik, bekledik, sonunda vazgeçtik.

O zaman sıradaki gelsin: Hahntennjoch.

Avusturya Alplerinin pek bilinmeyen rotalarından biri olan bu geçidi zamanında İsmail Terzi marifetiyle öğrenmiştim. Alp geçitlerini dolaşma fikri de o zaman canlanmıştı kafamda.

Nefes kesici bir yol Hahntennjoch. Asfalt kalitesi muazzam. Manzaralar rüya gibi. Otobanı kullanarak Innsbruck üzerinden gidince Grossglockner ile arası tam 228 km.

Giriş ücreti yok. Resmi olarak Gemeinde Imst diye bir yerde başlıyor, Elmen sapağında bitiyor. En yüksek noktası 2.040 metre.

Gemeinde’de hava 26 dereceyken, tırmandıkça düşüyor ve zirvede 11 dereceyi buluyor. Giyim, hazırlık ona göre olmalı.

Yol önce çam ormanlarıyla başlıyor, yükseldikçe çamların boyu da uzuyor. Haliyle belli bir rakımdan sonra ağaç yok denecek kadar az.

Yol üzerinde benzinlik yok, sadece zirveyi biraz geçince Bikers Cafe var. Başka ne olacaktı zaten.

Hahntennjoch pek bilinen bir geçit olmadığı ve görevini yıllar önce otobana devrettiği için sadece meraklıların bulunduğu bir geçit.

Çeşit çeşit süper spor otomobiller ve racing’den touring’e her çeşit motor cirit atıyor. Gerçi en kalabalık halinde 6-7 dakikada bir araca denk gelirsiniz. O nedenle yolları boşken fotoğraflamaya ve gaza gelince heyecanlı dakikalar yaşamaya imkan sunuyor.

Hahntennjoch muhteşem bir sürüş rotası olmakla birlikte trekking ve kamp imkanı da sunuyor. “Ben manzaranın tadını çıkarayım” derseniz ve vaktiniz de varsa, oksijenden başınız dönerek çevresinde günlerce dolanabilirsiniz.

Sağlam fotoğraflar çekmek istiyorsanız ya şansınız ya da vaktiniz bol olmalı. Benim gibi rüzgarlı bir güne denk gelirseniz drone uçurmak imkansız hale gelir ve hava fotoğrafı açısından eli boş dönersiniz. Yola çıkarken planınızı ona göre yapın.

Alp turu yapacaksanız da mutlaka listeye yazın. Pişman olmazsınız.

Ağustos 2018, Hahntennjoch, Avusturya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.