Seyahat

Alp geçitleri 4. bölüm: Flüela Pass

“Daha da gelmem Davos’a!”

İnsan büyük konuşmayacakmış arkadaş, Davos bana bunu öğretti. Sadece geçip gideceğim şehre tam üç kez girip çıkmak zorunda kaldım.

Nicolas Cage’in bir gençlik filmi vardı: Red Rock West. Kasabadan bir türlü kurtulamıyordu falan. Aynı onun gibi hissetmeye başlamıştım artık.

Peki Davos’a nasıl geldim? Flüela Geçidi üzerinden. İsviçre Alplerinin en sevimli geçitlerinden biri olan Flüela, zirvesinde 2.383 metreye ulaşıyor ve Engadine Vadisi üzerinden Susch ve Davos şehirlerini birbirine bağlıyor.

1999 yılında Verenia Tüneli açılana kadar bu geçidi sürekli açık tutmak zorundaymışlar, artık tünel olduğundan geçit yılın büyük kısmında kar nedeniyle kapalı.

Flüela’nın en güzel yanı, geniş görüş açısı. Asfalt çok temiz, düzlükler uzun ve virajlar çok keyifli. Tempolu sürüş için çok uygun bir yol. Zaten o nedenle yer gök spor otomobil kaynıyor.

Ancak Susch tarafından çıkarken ne kadar yumuşaksa, Davos yönüne inerken de o kadar sertleşiyor.

Asfalt yine temiz fakat Susch yönünde yol kenarları yamaçken, Davos yönünde kenarlar uçurum. Çok yüksek bir duvarın üzerinde sürüyormuşsunuz hissi veriyor. Hem oksijen, hem de yükseklik nedeniyle başınız dönebilir, dikkat edin.

Asfaltın temizliği burayı bisikletçiler için ideal rota haline getirmiş. Onlarca bisikletçi kan ter içinde zirveye ulaşmaya çalışıyorlar.

Onlarca şelalenin getirdiği doğal güzellikler nedeniyle trekking meraklıları da Flüela’yı tercih ediyorlar. Tabelalar ve işaretçileri takip ederek nefis doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ancak kamp yasak, çünkü yolun durumu ve vahşi hayvan riski nedeniyle yol geceleri kapatılıyor.

Hem doğa yürüyüşü yapmak, hem de gazlamak için ideal geçitlerden biri Flüela. Yazın listeye.

Ağustos 2018, Flüela Pass, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.