Seyahat

Alp geçitleri 6. bölüm: Susten Pass

İsviçre Alplerinin en keyifli geçitlerinden biri olan Susten Geçidi’ne hoş geldiniz.

Susten, Alplerdeki rotada iki kez geçtiğim tek geçit oldu. Gidişte pırıl pırıl güneşli bir havada tüm güzelliklerini gösterirken, dönüşte sislere boğdu, sert rüzgarlar ve yoğun yağmurla inceden tehdit etti Susten.

Susten Pass, İsviçre’nin Bern kantonundaki Innertkirchen şehrini Uri kantonundaki Wassen şehrine bağlıyor. En yüksek noktası 2.224 metreden geçen yolun inşaatına 1938’de başlanmış, 1945’de trafiğe açılmış.

Bu geçidin en önemli özelliği, İsviçre Alplerinde motorlu taşıtlar için tasarlanan ilk geçit olması. Diğer geçitler çok eski yolların geliştirilmesiyle açılırken Susten, sadece motorlu taşıtlar için tasarlanmış. O nedenle diğer geçitlere göre daha konforlu bir yapısı var.

Asfaltının temizliğine rağmen trafiği sakin olan nadir geçitlerden biri Susten. Yol çoğu yerde geniş, asfalt pırıl pırıl ve hairpin virajlar bile oldukça hızlı. Tabi geniş hairpin’ler camper’ların da buraya dadanmasına neden olduğu için zaman zaman hızınız düşebilir.

En fazla spor otomobil ve racing motosikleti Susten’de gördüm diyebilirim. Motorlara rahatça yatma imkânı veren virajlar nedeniyle racing tayfası buraya pek meraklı.

Yol boyu 6-7 tane “welcome bikers!” tabelalı mekan görmek de yolun asıl meraklılarının motorcular olduğunu gösteriyor zaten.

Çıkış tarafı geniş bir vadiye bakan yolda yükseldikçe virajlar keskinleşiyor ve 300 metrelik bir tünelle zirvedeki göle ulaşıyor. Zirvenin güneyinde kalan 4 kilometrekarelik Stein Buzulu, bu geçide hem çok keyifli bir manzara ekliyor, hem de havada ani değişimlere neden oluyor.

İniş yönündeyse artık yamaç yok. Sivri uçurumların tepesinde, mümkünse aşağı pek bakmayarak devam etmek gerekiyor. Trafik bu nedenle diğer yönde daha kalabalık.

Burada yüksek tepelerden aşağı Gadmen Köyü’ne bakarak Orta Dünya’da dolaştığınızı ve birazdan Elflerle selamlaşacağınızı düşünebilirsiniz.

Verdiği sürüş keyfi ve harikulade manzaralarıyla listede mutlaka bulunması gereken geçitlerden biri Susten. Yazın listeye.

Ağustos 2018, Susten Pass, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.