Otomotiv Seyahat

Alp geçitlerinde hangi otomobil?

Alp geçitlerinde otomobil seçimi, tamamen sizin bu geçitlerden ne beklediğinizle alakalı bir durum. “Ben sadece o eşsiz manzaralarda araba kullanmak istiyorum,” derseniz gündelik aracınızla bile gidebilirsiniz ki ben öyle yaptım.

Yok, ben gazlayacağım, kısa düzlüklerin ve tatlı virajların tadını çıkaracağım derseniz iyi bir arkadan itişliyle her türlü keyfi yaşayabilirsiniz. Elbette burada yapabileceklerinizin sınırı yok. Bir M3 de mutlu eder, Pagani Huayra da. Burada iş tamamen bütçeye kalıyor.

Çok fazla hairpin içeren dar yollar yoğunlukta olduğu için Mazda MX-5, Fiat 124 Spider, Toyota GT86 gibi seçenekler eğlenceli olabilir. Küçük bir arkadan itişli buralarda go kart keyfi verecektir. Özellikle Avusturya Alplerinde market promosyonu gibi Fiat 124 dolanıyor.

Sadece gazlamakla kalmayayım, arazilerde yol alayım, köy yollarında kaybolayım, kamp yapayım derseniz de içinde uyuyabileceğiniz genişlikte bir otomobil mantıklı olabilir. Vahşi hayvanlar nedeniyle wild camp her yerde olmuyor, Klausen Geçidi’nde kamp yapmaya karar verdiğim noktaya vardığımda gördüğüm iki tane ayı yüzünden arabada uyumak zorunda kalmıştım mesela. Neyse ki arada bir arabada uyuyacağımı bildiğimden şişme yatağım ve arabada uyumak için her türlü teçhizatım vardı ki sorun yaşamadım.

Böylesi durumlarda otomobilin hem hızlı hem de yüksek olması gerektiğinden Audi’nin Allroad modelleri ve spor SUV’ler dikkat çekici oluyor.

Bu yollar benim için sadece bir araç, ben doğadan keyif alıyorum derseniz de en güzel seçenek camper van modelleri olabilir. Gazlayamazsınız, sürat yapamazsınız ama evinizi yanınızda taşıyıp her sabah ayrı manzaraya uyanabilirsiniz. Çekme karavan ise bu yolların en sıkıntılı taşıtı olacaktır çünkü dar virajlarda manevra yapmak da zor, yol kenarındaki minik ceplerde duraklamak da. Hatta bazı geçitlere çekme karavanların girmesi bile yasak.

Yollardan beklentim ve maddi durumumla alakalı olarak şahsi tercihim Audi A6 Allroad veya Porsche Macan Turbo olurdu.

Ağustos 2018, Furka Pass, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.