Seyahat Spor

Alp Dağlarında kamp

Alp Dağları muhteşem doğası, zengin flora ve faunası ile herhangi bir doğaseveri yıllarca oyalayabilecek kapasiteye sahip. Normalde sadece kutuplarda görebileceğiniz buzul nehirleri üzerinde dolaşabilir, temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bereketli toprakların her yanından sular fışkırdığı için şelaleye, çağlayana, ırmağa, dereye, göle doyarsınız. Elbette bu kadar fazla su kaynağı olması flora ve faunayı da coşturduğundan çeşit çeşit bitkiyi ve hayvanı yakından gözlemleme şansı bulabilirsiniz.

Bu kadar doğal zenginliğin bir araya toplandığı bir bölgede otelde kalmayı birçok insan saçma bulduğundan, yer gök kamp alanı kaynıyor. Güvende hissetmek isterseniz 20-30 euro bedelle kamp alanlarında kalabilir, elektrik, duş, çamaşır ve internet işini halledebilirsiniz.

Fakat buraların tadı wild camp ile çıkar. Geçitlerin bazılarında ani hava değişimleri ve vahşi hayvan yoğunluğu nedeniyle wild camp yasak. Büyük kısmında ise sorumluluk sizde olmak üzere, serbest. Ben konaklamalarımın büyük kısmını wild camp ile geçirdim.

Böylesi durumlar için en önemli güvenlik önlemi, kamp yapacağınız bölgeyi önceden araştırmak ve keşfetmek olacaktır. Çünkü Alplerde rakıma ve yerleşim yerlerinin mesafesine bağlı olarak hayvan çeşitliliği farklılık gösteriyor. Bir yerde hiç vahşi hayvan göremezken bir başka yerde ayılarla iç içe kalabilirsiniz.

Kamp yerinizi gün batmadan önce kafanızda belirleyip güvenliğinden emin olursanız, nefis manzaralarda gerçekten keyifli geceler geçirebilirsiniz.

Hayvan çeşitliliğine bakarsak, domuz çok. Gece çadırda uyurken çevrede dolaşan yaban domuzlarının sesini duyduğunuzda sabaha kadar gözünüze uyku girmeyebilir. Elinizde silah da olmayacağından “lan hadi gidin artık” diye söylenerek çadırın içinde oturabilirsiniz.

Benim gördüğüm kadarıyla tehlike oluşturabilecek birinci hayvan ayı. Diğerleri genelde sevimli otobur arkadaşlar, onlar da sizi gördüklerinde topuklamayı tercih ediyorlar zaten. Ceylan, karaca, geyik gibi sevimli canlılar hoplaya zıplaya dolaşıyorlar çadırın çevresinde.

Normalde kamp yaparken kullandığınız teçhizat ve aldığınız güvenlik önlemleri buralarda da yeterli olacaktır.

Ağustos 2018, San Bernardino, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.