İş Dünyası Seyahat

İhracat sorumluluk ister

Ticari maksatla Avrupa’da dolaşırken genelde iki tip defansla karşılaşıyorum. Bunlardan birincisi, Türk markalarının Avrupa’da herhangi bir bilinirliği ve imajının olmaması. Bu bir nebze alt edilebilir bir durum.

İkincisiyse, Türkiye’den tedarikçilerle çalışmış olan birçok firmanın memnun kalmaması. Bu çok daha zorlayıcı bir sorun.

Türk firmalarını tanımayanlar Türkiye’den hiç alışveriş yapmamış veya piyasada Türkiye menşeli ürün ve markalarla karşılaşmamış olanlar. Türk firmalarının çalışma kültürüyle ilgili bir fikirleri olmadığını, o nedenle ilk kez karşılaştıkları bir Türk firmasına güvenmenin kolay olmadığını söylüyorlar.

Türkiye öyle sıradan ülke değil diye başlayıp coğrafi konumundan sanayideki atılımlara kadar anlatıyor, güven telkin etmeye çalışıyorum. Bu defans bir süre sonra yumuşuyor ve ticaret adımına geçebiliyoruz.

İkinci şık ise daha büyük sorun. Türkiye’den daha önce alışveriş yaptıklarını ancak memnun kalmadıklarını, basit dolandırma numaralarına maruz kaldıklarını, ürünlerin numunelerden farklı olduğunu veya ikinci siparişteki ürünlerin ilk sipariştekilerden farklı çıktığını söylüyorlar. Güvenleri o kadar kırılmış ki, sizin de onlar gibi olmadığınızı nereden bilelim diyerek tüm işi yokuşa sürebiliyorlar.

Ezkaza Avrupa’ya açılma şansı bulup şark kurnazlığı yapmaya çalışarak kendince kâr sağlayanlar, Türkiye’ye korkunç zararlar verdiklerinin farkında değiller. Bu hamlelerle belki ceplerine birkaç milyon koyarak kendilerince büyük vurgun yaptıklarını düşünüyorlar ama bu eylemleri nedeniyle sonradan o pazara girmek isteyen bütün Türk firmalarının önünü kapatıyorlar.

Yeri geliyor, sadece bir kişinin düzenbazlığı bütün ülkenin imajına mal oluyor. Çünkü biz dünya piyasalarında onlarca markayla, firmayla varlık gösteren bir ülke değiliz. Temsilcimiz az olunca, hatalar küçük de olsa piyasadaki oranı çok etkileyici oluyor.

Avrupa’da faaliyet gösteren Türk firmalarına büyük oranda milli sorumluluklar düşüyor. Bunun bilincine varmak ve daha dikkatli olmak lazım.

Bambum bu bilince sahip olduğu için buralarda bile el üstünde tutuluyor.

Kasım 2019, Annecy, Fransa

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.