Seyahat Toplum

Viyana’da bir pazar

Sonbahar en güzel mevsim olsa da büyük şehirlerde rengi yok, tadı yok, sadece soğuğu var. Lakin Viyana başka. Yaşlı ağaçlar şehrin tarihi dokusuyla o kadar bütünleşmiş ki, dev bir tablodan farksız Viyana sokakları.

Sabah serinliğinde kruvasan ve kahve alıp dev ağaçlarla dolu bir parkın sarı yapraklarla çevrelenmiş bir bankında oturmak bu yüzden çok keyifli oluyor.

Jamie Oliver’ın Viyana’da bir restoranı olduğunu biliyorum. İlk hedefim orası. İyi bir cheesecake ve yanında koyu bir kahveye asla hayır demem. Peki seçeneğim Jamie Oliver olursa? Cheesecake muazzam, bir tane daha sipariş ediyor, dört kahve içiyorum. Harikulade!

Sonrası Viyana’nın güzelliklerini keşfetmekle geçiyor. Hava kararırken hafif yağmur altında Viyana’nın en eski şnitzelcisi Figlmüller’e yürüyorum. Dışarıdan mütevazı duran bu restoran, her gün binlerce turisti ağırlıyor. Şnitzeli yemekten saymam, hatta ben tavuk yemem. Fakat bugün turist gibi davranacağım. Şnitzel güzel ama asıl patates salatasına vuruluyorum. Sadece salata için gelinir buraya.

Elbette içimde bir ukde var: strüdel. Gayet sıradan bir tatlı olmasına rağmen, Inglorious Basterds’daki Hans Landa sahnesini canlandıramazsam küserim Viyana’ya. Bu sahne için en doğru ambiyansın Hotel Sacher olduğunu öğrenince soluğu orada alıyorum.

Ağır kadifeden bordo perdeleri, kalın halıları, kocaman avizeyi ve karşılama hosteslerini görünce aradığım ortama kavuştuğumu anlıyorum. 1940’lardayım.

Hotel Sacher’ın restoranı turtasıyla ünlü. Fakat benim derdim strüdel. “Ah wait for the cream,” diyebileceğim bir cins-i latif olmasa da kendimce o sahneyi canlandırıyor, mutlu oluyorum.

Otelim şehre birazcık uzak. Arabaya doğru yürürken St. Stephan Katedrali’nin önünde bir kalabalık görüyorum. Yaklaşıyorum, Avusturya Filarmoni Orkestrası bu gece burada diyorlar. Son biletler. Beethoven, Bach ve Mozart çalacaklar. “Evet,” diyorum, “böyle bir gün ancak bu şekilde sonlanabilirdi!”

Mozart’ın evinden iki sokak ötede, gotik bir katedralde en başarılı filarmoni orkestralarından birini dinleyerek günü kapatıyorum.

Viyana yay burcundan havalı bir genç hanım gibi. Kolay etkiliyor ve kalıcı izler bırakıyor. Silinsin istemiyorum.

Kasım 2019, Viyana, Avusturya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.