Siyaset Toplum

Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa

Mezar taşında yazan:

“145 yıllık Türk egemenliğinin son Buda Valisi Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa, bu yerin yakınında 1686 Eylül ayının 2. günü öğleden sonra yaşamının 70. yılında maktul düştü. Kahraman düşmandı, rahat uyusun!”

Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa, askerliğe yeniçerilikle başlamış, vezirliğe yükselmiş ve sırasıyla Bağdat, Mısır, Bosna ve Budin’de valilik yapmış bir devlet adamıydı.

1686 yılında 80.000 kişilik Haçlı ordusu Budin Kalesi’ni kuşattığında, 70 yaşındaki Abdi Paşa’nın emrinde sadece 7.000 asker vardı. Tam 3.5 ay boyunca, haçlıların 18 taarruzunu püskürterek kahramanca bir savunma gösterdiler.

Ancak kaçınılmaz sonun farkındaydılar. 2 Eylül 1686 günü son bir çıkarma harekatı düzenlediler ve 70 yaşındaki paşa elde kılıç ön saflarda savaşırken şehit düştü.

Haçlılara liderlik eden Lorraine Dükü V. Charles, 7.000 kişilik Osmanlı birliğinin, 80.000 kişilik orduya 3.5 ay kafa tutup, 5.000 haçlıyı öldürmüş olmasından dolayı zaten delirmiş durumdaydı ve verdiği emirle kalede yaşayan bütün Müslüman halk, kadın çocuk demeden kılıçtan geçirildi. İçerideki bütün Osmanlı eserleri yıkılıp yok edildi.

Budin Kalesi, günümüz Avrupasında içinde günlük hayatın devam ettiği tek kale. Ancak bu yıkım nedeniyle içinde tek bir Osmanlı eseri mevcut değil.

Şehre sonradan yerleşen Macarlar, Abdi Paşa’nın kahramanlıklarını unutmadılar ve şehit düştüğü yere yukarıda okuduğunuz ifadelerin yazılı olduğu bir mezar taşı diktiler.

Bugün Budapeşte’ye gelip “hani nerde karılar” diye dolaşan Türkiyeli turistleri şehrin tepesinden seyrediyor Abdi Paşamız.

O nedenle, Budapeşte’ye gittiğinizde turist gibi boş boş dolaşmayın. Aradan 400 yıl geçmiş olsa da kendi topraklarınıza ayak bastığınızı bilin.

Temmuz 2017, Budapeşte, Macaristan

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.