Seyahat

Alp geçitleri 10. bölüm: San Bernardino Pass

San Bernardino Geçidi, İsviçre’nin Graubünden kantonundaki Thusis’i, Ticino kantonundaki Bellinzona’ya bağlıyor. Zirvede 2.066 metreye ulaşan yol, Hinterrhein ve Mesolcina vadilerinde nefis manzaralar sunuyor.

Geçmişi 15. yüzyıla dayanan oldukça eski bir yol burası. Katır kervanlarının antik çağlardan beri kullandığı geçit, ilk kez 1770 yılında genişletilerek kağnı ve at arabalarına uygun hale getirilmiş. 1823 yılında Sardunya Krallığı tarafından biraz daha geliştirilmiş. 1967’de tünel açıldığından beri sadece çevre köyler ve maceracıların kullandığı bir yol haline gelmiş.

Vadilerdeki sert iklim nedeniyle yılın büyük bölümünde kapalı San Bernardino.

Asfalt çok temiz, virajlar çok keyifli. Çok fazla hairpin olmakla birlikte yumuşak ve hızlı virajları da bol. Bu nedenle de spor otomobillerin ve racing motosikletlerin uğrak mekanı. Dilediğiniz gibi gazlayabilir, durup manzaraların tadını çıkardıktan sonra yine gazlamaya devam edebilirsiniz.

En fazla viyadüğü buraya tırmanırken gördüm ben. Arada birkaç vadiden geçtiği için 60’lı yıllarda bol bol kemerli viyadük yapmışlar. Viyadükler hem güzel görünüyor hem de üzerinden geçerken iyi heyecan veriyorlar adama.

Çevresindeki ormanlar ve zengin floraya sahip yaylalar nedeniyle trekking ve kamp için de çok uygun. Bu kadar yoğun kekik kokusunu hiçbir yerde duymadım ben. Rengarenk yayla çiçekleri, her tepeden akan şelaleler, her çukurdan kaynayan pınarlar, “Heidi gelsin de peynir getirsin azıcık,” dedirtiyor adama.

San Bernardino’nun bulunduğu bölgede arduvazı andıran hoş bir kayaç türü var. Yer gök plaka plaka kırılmış taşlarla dolu. Bu taşın bolluğu yüzünden zirvedeki gölde ilginç bir adet gelişmiş.

Zirveye ulaşan herkes, çevreden topladığı taşları üst üste koyarak ilginç şekiller yapmaya çalışıyor. Bazıları gerçekten başarılıyken bazıları da gayet sıradan eserler koyuyor ortaya. Bir tane de ben yaptım, kocaman bir mezar taşı gibi oldu.

Çakma heykeltıraş gezginler yüzünden zirve oldukça kalabalık ve eğlenceli. Müthiş keyif alarak virajları yan yan tırmanıp, tepede bir kahve eşliğinde eserinizi ortaya koyabilirsiniz. Yazın listeye.

Ağustos 2018, San Bernardino, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.