Seyahat

Alp geçitleri 5. bölüm: Klausen Pass

Muhteşem manzaraları, farklı türlerde virajları ve yoğun yaban hayatıyla en keyif aldığım geçitlerden biri oldu Klausen Pass.

Yol normalde çok eski. İlk izlerin 1196 yılından kaldığı söyleniyor ve hakkında da çeşitli efsaneler var. Altdorf’dan başlayan yolda Underboden’a 1590’da yolcular için bir hastane yapılmış, 1717’de zirveye bir şapel yapılmış ve yol 1893’de Linthal’e ulaşarak bugünkü şeklini almış. Bir daha genişletme işlemi olmamış. Sadece asfalt atılmış.

46 kilometrelik Klausen Pass, bugünkü haliyle İsviçre’nin Linthal şehrinden başlıyor, zirvede 1948 metreye ulaşarak Schächen Vadisi’nin içinden geçiyor ve Altdorf’da son buluyor.

Uzun düzlükleri, dar ve hairpin tipli virajlarıyla Klausen tam bir motosiklet geçidi. Virajların darlığı nedeniyle otomobilde aynı keyfi vermeyebilir. Ancak bir 911 GT3 her şeyi değiştirebilir de, emin olamadım.

Yaban hayatı muazzam seviyede. Ceylanlar, geyikler, ayılar… Zaten bu nedenle gürül gürül akan bir ırmağın yanında kamp yaparak gece boyu yıldızları seyrettim. Dışarıda unuttuğum ekmeği ceylanlar yedi ama olsun.

Yani kampçılar için ideal geçitlerden biri Klausen. Çadır ve camper minibüsler için iki camping gördüm. Gerçi camper tarzı bir araçla gidecekseniz boşverin kamp alanlarını, şöyle güzel bir manzaraya park edin gitsin. Sığırların çıngırak seslerini dinleyerek uyur, sabah da köylülerden aldığınız nefis peynirlerle kahvaltı yaparsınız. Heidi’yi bulsanız bulsanız burada bulursunuz.

Klausen, çok geniş bir görüş açısı sunuyor sürücüye. Bugün pek kullanılan bir geçit olmadığı için öyle kamyon, minibüs yoğunluğu da yok. Sadece meraklılar var. Yol kenarları elektrikli çitlerle çevrili olduğu için yola atlayacak hayvan riski olmadan keyifle sürersiniz.

Viraj çeşitliliği de bol. Aşağılarda uzun düzlükler ve hızlı virajlar varken, yükseldikçe hairpin virajlar artıyor. Hairpin’ler bazen uzun, bazen kısa düzlüklerin sonunda yer aldığı için de heyecan azalmıyor. Ve yukarıda, uzun süre dağın belinde, yüksek uçurumların kenarında giden yol, ciddi adrenalin salgılatıyor bünyeye.

Alpleri düşünen her sürüş meraklısının mutlaka rotaya eklemesi gereken bir geçit Klausen Pass. Yazın listeye.

Ağustos 2018, Klausen Pass, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.