Otomotiv Seyahat Toplum

Arap istilası iyidir

Neredeyse yazın başından beri birçok yerde Arap turistlerden yakınanları duyuyorum. Özellikle internette denk geliyorum böylesi tartışmalara. Sözlüklerde, forumlarda, sosyal paylaşım sitelerinde bir sürü insan oturmuş, İstanbul’u Arap turistlerin bastığından, peçeli kadınların, cübbeli erkeklerin ortalıkta gezdiğinden, laikliğin tehlikeye düştüğünden, bunların hep AKP’nin suçu olduğundan dem vuruyorlar.

Arap turistlerden bu kadar şikayetçi olanların herhangi bir yaz döneminde herhangi bir Avrupa ülkesini hiç görmediğini düşünüyorum. Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeye Japonlar, Hollandalılar, Almanlar gibi Araplar da gider ve kimse bu durumu hükümetten şikayetçi olmak için fırsat olarak görmez.

Ancak Türk turizmi farklıdır. Yazın Akdeniz’e Avrupa’nın işsizi, açı gelir, kışın İstanbul’a Avrupa’nın emeklisi, amcası, teyzesi gelir. Turistlere hizmet veren işletmelerin asıl ihtiyacı olan döviz ise, bu arkadaşlarda pek bulunmaz.

Boş adamlar turistleri nasıl yatağa atabileceklerini hesaplarken, gerçekten turizmi düşünen, ticaretin mantığını kavramış olanlar ise turistin getireceği dövizi hesaplar.

Avrupalılar görünüş açısından Türklere pek benzemediklerinden, fakir bile olsalar sarışın renkli gözlü kızlar Türk erkeklerinin, yakışıklı gençler de Türk kızlarının aklını başından alırlar.

Ancak Araplarda bu çekicilik yok. Üstelik bizde ciddi bir şeriat korkusu var. Türkiye’de cübbelilerden, türbanlılardan -turist bile olsa- öcü gibi korkan bir kitle var. Peçeli ve cübbeli Arap turistler, sarışın renkli gözlü Avrupalılardan kat kat fazla para harcasa da, birçok insan için korku kaynağıdırlar.

Bugüne kadar Türkiye’ye gelmiyordu Araplar. Osmanlı’nın son dönemlerinde attıkları kazıklar yüzünden hem Türkler onlara, hem de onlar Türklere düşmandılar. Türkiye’nin milli ideolojisi de sürekli bu düşmanlığı körüklediği için Araplar ne Türkiye’ye yatırım yaptılar, ne de turist olarak gelip gezdiler.

Artık devir değişiyor. Kurulan bağlantılar, karşılıklı ziyaretler ve reklamlar neticesinde artık Araplar Türkiye’yi tanıdı ve geliyorlar. Yatırım yapıyor, para harcıyor, para kazanıyor, turistik özelliklerini keşfediyorlar. Yıllardır Avrupa’da yaptıklarını Türkiye’de de yapmaya başladılar yani. Korkacak bir şey yok.

Üstelik Araplar henüz Türkiye’nin turizm potansiyelini tam olarak keşfetmiş değiller. Avrupa’ya gittikleri kadar hazırlıklı gitmiyorlar. Araplar arasındaki asıl zengin kitle Türkiye’yi keşfetmeye başlamadı daha.

Avrupa’ya giderken otomobillerini bile yanlarında götürüyor bu adamlar. Ben henüz Türkiye’de Arap plakalı bir Lamborghini veya Ferrari görmedim. Birçoğu en lüks otellerdeki yeriyle birlikte kiralayacağı lüks otomobili de daha gelmeden önce rezerve ediyor ama ülkesinde bindiği otomobili getirmiyor.

Gerçekten zengin Arap turistler Türkiye’yi keşfetmeye, yatlarını, otomobillerini getirmeye başladıklarında görün siz Arap istilasını.

Ben razıyım. Gelsin, gezip tozsun, kültürümüzü tanısın, alışveriş yapsın, para harcasın. Japon gelsin elinde fotoğraf makinesiyle, üstünde kimonosuyla gezsin; Arap gelsin üzerinde cübbesiyle, altında Bentley ile dolaşsın. Bacasız sanayi dediğimiz turizm, para kazanırsa hak eder kendine sanayi denmesini.

Top Gear’dan Matt Master, birkaç gün önce Sun gazetesinde konudan bahsetmiş. Şimdi fotoğraf ararken buldum. Diyor ki, “Monaco’yu, Monte Carlo’yu unutun, yeni supercar başkenti London. Bu arabalarının büyük çoğunluğunun sahibi, zengin ailelerin 20’li yaşlarda veya 30’ların başında olan çocukları. Ancak BAE plakalı Bugatti, Ferrari ve Lamborghini’ler inanılamayacak sayıda. Özel yapılmış Mercedes, Rolls Royce, McLaren SLR, Koenigsegg gibi otomobiller London caddelerinde cirit atıyorlar. Dünyada sadece beş adet Pagani Zonda Cinque var ve Arap plakalı iki tanesi şu anda İngiltere’de.”

İngiltere bundan şikayetçi değil. Araplar tarihleri boyunca yağı hiç bu kadar bol bulmamışlardı ve dünya onlardan yararlanıyor. Bırakın Türkiye de yararlansın.

Ağustos 2010, Antalya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.