İş Dünyası Otomotiv

Aston Martin Rapide

Spor otomobil üreticileri arasında Porsche Panamera ve Lamborghini Estoque ile şaha kalkan dört kapı spor otomobil modasına Aston Martin Rapide modeliyle katıldı.

Geçen ay Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Rapide, daha önce tanıtılmış olan konsept görüntülerinden farksız bir otomobil olmuş. Aston Martin CEO’su Ulrich Bez, Aston Martin’in Rapide ile zirveye ulaştığını söyleyerek “artık her zevke ve günlük kullanıma uygun bir Aston Martin var,” demiş.

Ah be Ulrich Abi, Aston Martin her zevke ve günlük kullanıma uygun olmak amacıyla yola çıkmış bir marka mı? Toyota mısın, Renault musun? Aston Martin asalet demek, markaya duyulan saygı demek, bırak her zevke uygun olmasın, ne işin var dört kapıyla?

Çocuğunu okuldan alacak olan, pikniğe gidecek olan başka marka kullansın, Aston Martin’i herkese beğendirmek şart mıydı yani?

Elbette ki Aston Martin Rapide piyasaya en iyi sedan olmak hedefiyle girecek. 477 bg ve 600 Nm tork üreten 6.0 litrelik V12 motor, Aston Martin’in eşsiz tasarımları ve lüks detaylarıyla mutlaka mükemmel bir spor/sedan otomobil olacak. Bundan şüphemiz yok. Fakat Aston Martin’in sporcu ruhunu arkadaki çocuk koltuğunda bebeğine mama yediren annelere yem etmek o markanın asaletine baltayla saldırmak olmaz mı?

Haydi, Porsche zaten Cayenne ile SUV ortamlarına dalarak çoktan yoldan çıktı ama Lamborghini gibi, Aston Martin gibi markaların dört kapılı aile otomobilleri ürettiğini görmek; yaşlanıp torunlarıyla oynamaya başlayan, eski günlerini özlemle anan sporcuları, sinema jönlerini hatırlatıyor bana.

Bu modeller, markaya “o güzel günler geride kaldı, artık aile babası oldum,” havası veriyor.

Gerçi 2006 Detroit Fuarı’nda konsept tanıtıldığında Top Gear olaya farklı yaklaşıp “artık Aston Martin’inizle 3 kızı birden dışarı çıkarabilirsiniz,” diyerek Aston Martin’i makaraya sarmıştı ama ben tek eşlilikten yanayım. Spor araba iki kişilik olsun, yanımda da tek cici olsun. Dört kapı spor araba segmentinde Mitsubishi, Subaru ve Honda kapışsın, Evo, Impreza ve Civic Type-RR performans gösterileri sunsun. Aston Martin onları yukarıdan izlesin.

Rapide mükemmel bir sedan olmuş, Google’da aratıp teknik detaylarına ulaşabilirsiniz. Ben aston Martin’e kırıldım, yazasım gelmedi.

(Kraldan çok kralcı hissettim kendimi ama Aston Martin DBS’in tadını almış bir adam olarak bu haberi pek de iyi karşılamam beklenemezdi.)

Ekim 2009, Santa Monica

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.