İş Dünyası Toplum

Bunu kimse sormadı

Zaman zaman bazı mağazalarda, piyasaya yeni çıkan ürünler hakkında “bu ürün satılmaz, çünkü kimse sormadı,” gibi cümleler duyuyorum. Sadece Bambum için değil, genel bir defans bu. Ticaretle hiç ilgisi olmayan birinden duymakta sorun yok. Fakat ister işletme sahibi olsun isterse tezgahtar, bir şekilde ticaretin içindeyse bu kişi, cinlerim tepeme çıkıyor.

Ey cahil arkadaşım, piyasaya çıkana kadar kimseye granit tencere de sormadılar, iPhone da. Biliyor musun, radyoyu da soran yoktu. Hepsini birileri yaptı ve sattı. O güne kadar sormayanlar da koşa koşa gidip aldılar.

Dünya senin gibilerin eline kalsaydı muhtemelen hala güvercinle haberleşiyor olurduk. Graham Bell’e “moruk telefon diye bir şey yap da kullanalım” diyen olmamıştı çünkü. O da amaaan kimse telefon diye bir şey istemiyor, gidip kahvede okey oynayayım demedi. Senin gibilere rağmen oturdu, üretti, dünyaya bir katkısı oldu.

Starbucks Türkiye’ye gelene kadar kaç kez hayalini kurdun kağıt bardakta kahve içmenin? Kaç kahvehaneye gidip “bana kahve yap, kağıt bardağa koy, üzerine krema doldur, 3 kat fazla para vereyim” dedin?

Rudolf Diesel’den motor, Levi Strauss’dan jean pantolon, Denis Papin’den düdüklü tencere isteyen olmadı. Yahu Mark Zuckerberg’den Facebook isteyen yoktu be. Jan Koum kafayı çalıştırmasa hala SMS yolluyordun WhatsApp’da goygoy yapmak yerine.

Ve sana bir sır vereyim, bize de kimse bambu sormadı zamanında. Muhtemelen Karaca’ya granit, Biev’e seramik tencere soran da olmamıştır. İhtiyacı tespit edip yeni pazarlar açmak başka şey, “tüketici” olmak başka.

O nedenle sevgili arkadaşım, sen satışına bak. Ötesini düşünme. Sen güzel kafanı yorma diye birileri kafa patlatıp ürün geliştirir zaten. Sen zamanında kimsenin sormadığı akıllı telefonunda şeker patlat. Candy Crush’da kaçıncı level’a geldiğini sorarlarsa ne cevap verirsin sonra?

Ha, satış yapmak istemiyorsan da, o mağazayı boşuna oyalama. O sevmediğin patronun, senin burun kıvırdığın ürünlere tonla para bağlıyor çünkü.

Biri peyniri jelatinin kenarından didikler, öteki zevkine göre peynir tabağı yapar. Sen didikle, ben tabak yapıcam.

Ağustos 2016, Ankara

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.