İş Dünyası Toplum

Festhalle Frankfurt

Frankfurt’ta ilk fuarın 1150 yılında düzenlendiğini söyler tarihçiler. 1240 yılında İmparator 2. Friedrich katılımcı ve ziyaretçilerin hangi ülkeden gelirse gelsin kraliyet korumasında olacağını ilan eder ve Frankfurt fuarları kısa sürede dünyanın en popüler ticaret silsilesi haline gelirler.

Arada savaşlar olur, salgın hastalıklar olur, sınırlar değişir, devletler yıkılır ama ticaret devam eder. Dünyanın çeşitli yerlerinden gemilerle, kervanlarla gelen tüccarlar hep Frankfurt’ta buluşurlar.

700 yıl boyunca şehir merkezindeki pazar yerinde düzenlenen organizasyonlar, 1909 yılında inşa edilen Festhalle Frankfurt ile ihtiyaç duydukları konforlu ortama taşınırlar. O gün bugündür Frankfurt fuarları burada düzenlenir.

Zaman içinde fuarlar sektörüne göre ayrışır elbette. Ev eşyaları fuarı ilk kez 1948’de Tendence adıyla düzenlenir. 1949’da ismi Ambiente olarak değişen fuar bugün tam 70 yaşında.

1909 yılına göre düşünüldüğünde Festhalle Frankfurt, dönemin çok ötesinde bir organizasyon tesisidir. Hatta Türkiye dahil birçok ülkede, günümüzde bile böyle bir tesis yoktur. O da bizim beceriksizliğimiz.

Yüzölçümü 500 dönümü aşan açık ve kapalı alanları, içindeki 12 duraklı otobüs hattı, 30 salonu, 3500 çalışanı ve 670 milyon euro’yu aşan yıllık cirosuyla Messe Frankfurt bugün dünyanın en büyük fuar merkezlerinden biri olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Burada ilginç olan ne? Adamlar hiçbir zaman “burası yetmiyor, daha büyük bir bina yapıp taşıyalım fuarı,” dememişler. Çünkü şehir neredeyse fuar yüzünden var olmuş. Şehrin dengesini bozmamış, binayı taşımak yerine sürekli büyütmüşler. O nedenle Festhalle Frankfurt, birbirine köprülerle bağlanan farklı mimarilerde çeşit çeşit ek binadan oluşur.

Dünyadaki trendleri takip etmek ve değişen şartlara ayak uydurmak isteyen esnaf ve işadamlarının buraya gelip ortamı görmesi o yüzden önemli. Gelin görün diyorsak Bambum standını görün diye demiyoruz, belki bir fikir oluşturur diyoruz. Kırk yıllık tüccar da olsa bir insan, kendini geliştirmeye devam etmeli.

Zaten Türkiye’den gelen ziyaretçilerin profiline bakınca mevcut ekonomik ortamda kimlerin devam edip kimlerin bırakacağını tahmin etmek de zor olmuyor.

Şubat 2019, Frankfurt, Almanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.