İş Dünyası Otomotiv

Fuarcılık nereye gidiyor?

Dünyada ticari dengeler değişmeye devam ediyor. Bir zamanlar dünyanın en önemli ticari organizasyonları olan fuarlar bile önemini yitirmeye başladı.

Bu sadece belli sektörlere veya ülkelere ait bir durum değil. Farklı sektörlerdeki uluslararası fuarlarda bile ciddi dalgalanmalar, katılımcı profilinde değişiklikler var.

Otomotiv sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan Frankfurt Motor Show şu anda devam ediyor ve birçok popüler firma fuarda yer almıyor.

Alfa Romeo, Aston Martin, Chevrolet, Cadillac, Citroen, Dacia, Ferrari, Fiat, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Rolls-Royce, Subaru, Suzuki, Toyota, Volvo… Bunlar Frankfurt’a katılmayan firmalar. Görünen o ki Almanya fuarı Alman üreticilere kalmış.

Fuarların artık amacından saptığını, anlamsız masraflara yol açan gövde gösterilerine dönüştüğünü, iletişim çağında tüketicinin yeni modellere çok kolay ulaşabildiğini, sosyal medya vasıtasıyla geleneksel medyaya para yedirmeden daha hızlı tanıtım yapabildiklerini falan söylüyorlar.

Ne kadar tanıdık düşünceler ve söylemler. Büyük oyuncuların pazarı domine ettiği köklü sektörlerin hepsinde aynı şeyleri duyuyorum.

Nissan ise Frankfurt gibi bir fuara katılmamakla kalmadı. Bir de gitmiş Fransa’nın bir köyüne stand kurmuş, içine normalde fuarda tanıtmayı planladığı 2020 Juke’u koymuş, köyün girişine de “Francfort” yazmış, Fransızların Frankfurt’u yazdığı şekilde.

Sonra da demiş ki çok meraklı olan buyursun gelsin, haritada Frankfurt’u bulabilen burayı da bulabilir.

Yani babalar sadece katılmamakla kalmıyor, bir de dalga geçiyorlar.

Nissan’ın Frankfurt fuarını trollemesi bir yana, bu durum dünyada fuarcılığın gittiği yönü göstermesi bakımından önemli bir kriter. Ciddi bir değişim yaşıyoruz.

Fuarcılık biter mi? Bitmez. Fakat geleneksel fuarcılık anlayışı değişmek zorunda. “Standımı yaptım, raflarımı dizdim, hosteslerimi diktim, bekliyorum.” Bu artık yok.

“En kral fuar benim, katılmazsan sektörde varlık gösteremezsin.” Bu da yok.

Ömrümüz varsa bu değişimin etkilerini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Eylül 2019, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.