İş Dünyası Otomotiv

Gibisi yok gerçeği var

Get Shorty’de Chili Palmer (John Travolta) Los Angeles’a gittiğinde bir Cadillac ister. Yağmurun altında otobüsle aracını almaya gittiğinde ıslak köpek gibi bekleyen bir Oldsmobile Silhouette görür. “Ben Cadillac istemiştim” dediğinde “bu minivanların Cadillac’ı” yanıtını alır.

Be Cool’a geçeriz, Chili’nin Cadillac’ı suikaste kurban gider. Sigortadan yeni araç ister, çirkinler çirkini bir hybrid Honda gelir. Ben Cadillac istemiştim dediğinde “bu hybridlerin Cadillac’ı” derler.

(Burada bir parantez açayım. Filmin devamında Martin, Chili’nin otomobiliyle dalga geçmek ister ve sorar:

– Hey Chili, araban bu mu?
– Evet, hybridlerin Cadillac’ı.
– Senin gibi bir adam için biraz ufak sayılmaz mı?
– Çevre için küçük bir vergi diyelim.
– Hızı nasıl peki?
– Martin, eğer önemli biriysen insanlar seni bekler.

Bu diyalog sürat olayını biraz düşünmeme neden oldu diyebilirim.)

Eskiden her sınıfın bir simge markası vardı ve bu tarz örnekler çok iddialı kaçmıyordu. Fakat artık pazar o kadar değişti ki, herkes her şeyi üretir oldu. Cadillac gibi minivanlar, Mercedes gibi ticari taksiler, BMW gibi SUV’ler geçmişte kaldı. Artık gibiye ihtiyaç yok, gerçekler var.

Lüks SUV anlayışının bu kadar yaygınlaşmasının en büyük müsebbiplerinden biri yow niga kardeşlerimiz olsa da, bu durum hem otomobil üreticilerinin hem de tüketicilerin işine yaradı. SUV segmenti 4×4 arazi taşıtı olmaktan çıkıp lüksün simgelerinden biri haline gelince, önce tereddüt yaşayan lüks otomobil üreticileri geç kalmadan verdiler kararlarını.

Diğer segmentlerde olduğu gibi SUV segmentinde de ciddi bir savaş var. Yeni müşteriler arayan üreticiler, SUV segmentinin potansiyelini gördükçe birer birer içine atlamaktan kaçınmıyorlar.

Dağda tepede komando taşıyan Hummer sivilleşip de kulüpten restorana şık insanlar taşıyan bir marka olunca Porsche Cayenne, Audi Q7, BMW X5 gibi modeller, SUV pazarındaki Amerikan tekelini bir anda kırıverdiler.

Aston Martin Lagonda, Maserati Kubang derken şimdi de Bentley EXP 9 F çıktı karşımıza.

SUV segmenti o kadar tuttu ki, SUV üreten markaların hepsi compact veya crossover modellere de giriştiler. BMW X3 ile küçülüp X1 ile cebe girdi, Audi Q5 ile küçülüp Q3 ile şirinleşti. Porsche bile sadece Cayenne ile devam etmek yerine Macan ile Q5 ve X3’e rakip olmaya karar verdi.

Hatta “SUV’nin Cadillac’ı” Range Rover, Evoque ile compact SUV pazarına saldırıyor.

Peki herkes SUV pastasından payını almaya çalışırken Ferrari ne düşünüyor?

Fiat CEO’su Sergio Marchionne’nin düşünceleri net: “Ferrari, Bentley ve Porsche ile oynamaz, onun dünyası daha yukarıda. Ferrari safkan spor otomobil üretir ve hep öyle kalacaktır. Fiat, lüks SUV sınıfına sadece Maserati ile girecek. Ferrari, dört kapılı otomobil üreterek Aston Martin Rapide’e de rakip olmayacak.

2011’de 6.573 Ferrari sattık ve yılda 10.000’den fazla satmak istemiyoruz. Ekonomik olarak iyi görünse de çok fazla satılması Ferrari’nin marka imajına zarar verir. Çok satan lüks otomobil konusunda Maserati’ye ağırlık veriyoruz. Bentley ve Porsche ile aynı DNA’ya sahip olan markamıza büyük yatırımlar yaptık. 2011’de 5.675 Maserati satıldı ve Maserati’yi istikrarlı bir şekilde büyüterek yılda 50.000 otomobil satan bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz.”

Brr… Aston Martin’e sert vurmuş ihtiyar. Gerçi Aston Martin de hiçbir zaman safkan spor ürettiğini söylemedi, Ferrari’yi rakip saymadı kendine. “Power, beauty, soul” der Aston Martin, Ferrari ise power peşinde koşar. Ve dahi Maserati’nin satışı 10 kat arttırma hedefleri gerçekse, yakın gelecekte Maserati Kubang’in yanına çeşitli uygun fiyatlı modeller de eklenebilir.

Kısacası, Ferrari’den SUV girişimi yok.

Geçmişte SUV tecrübeleri yaşayan Lamborghini ise Ferrari kadar kibirli değil. Hem dört kapılı modelde, hem de SUV’de çalışmaları olan Lamborghini, SUV modelini Pekin Fuarı’nda görücüye çıkaracak.

Lamborghini tasarımını da görünce ortaya çıkan şu; lüks spor otomobil üreticileri, SUV işinde beklenen tasarımları ortaya koyamıyorlar.

Aston Martin Lagonda, Maserati Kubang, Bentley EXP 9 F, Lamborghini’nin isimsiz SUV’si… Hepsi iddialı ancak eksik tasarımlar. Belki de bu markaların klasikleşmiş, kendine has hatlarını spor otomobillerde görmeye alıştığımızdan bu hatları bir SUV’de görmek bize saçma geliyor olabilir.

Gerçi lüks üreticilerin SUV modelleri çoğaldıkça tasarımlar daha iyi oturacaktır. Geleneksel çizgilerini ilk modellerinde oturttuklarında ileride çok daha güzel modeller çıkacak ortaya. Fakat şu anda, kat etmeleri gereken uzun bir yol var önlerinde.

Eskiden SUV sevmezdim. Hâlâ sevmem ama eskisi kadar karşı değilim. Sanırım bu biraz da yaşla ilgili bir durum. İnsanın yaşı ilerledikçe daha yüksek, görüş açısı daha geniş otomobillere ilgisi artıyor. Belli mi olur, belki 8 – 10 sene sonra SUV almayı bile düşünebilirim.

Aston Martin – Maserati – Bentley – Lamborghini dörtlüsünde favorim, Aston Martin’e olan tüm aşkıma rağmen Bentley oldu. SUV pazar yarışı aynı gazla devam eder de Maybach “ben de varım” derse veya Ulrich Bez kullandığı her neyse bırakıp, Lagonda’nın tasarımına ayık kafayla bakarsa, o zaman iş değişir.

Aston Martin Lagonda

Allah aşkına Ulrich, şu sıfata bi’ bak ya! Elin adamı bile Aston Martin temalı tekne yaparken markanın klasik çizgilerini korumaya çalışıyor, sen bu Amerikan işi Q7 çakması gudubeti Aston Martin diye üretmeye kalkışıyorsun. O gri renk olmasa, önünde logo olmasa kimse inanmaz bunun Aston Martin olduğuna.

Maserati Kubang

“Fakir Aston Martin’i” Maserati, Infiniti benzeri dalgalı tasarımıyla daha hoş duruyor. Ön ızgarasıyla, kocaman logosuyla, genel hatlarıyla bir Maserati olduğunu gösteriyor. Ancak o hava girişleri falan olmamış, fazlasıyla ucuz duruyor. Maserati ucuz parçalar kullanmaktan kaçınmaz ama en azından belli etmezdi, Kubang fazla belli etmiş.

Lamborghini SUV

Lamborghini’nin adı konmamış SUV’si nasıl olacak merak ediyorum. Maserati ve Aston Martin lüks spor markasıyken Lamborghini konforsuz, safkan sporcu. İsimsiz SUV konfor mu diyecek, yoksa G-Power olmadan da X6’yı yerim mi diyecek merak ediyorum. Lüks üreticiler arasında tasarım açısından ailesine en yakın duran SUV bu.

Ferrari SUV

İnternette Ferrari hayranları tarafından hazırlanmış çeşit çeşit SUV çalışması var ama hiçbiri gerçek değil. Yani ne bu üstteki, ne de bir başkası olmayacak Ferrari’den gelen haberlere göre…

Bentley EXP 9 F

Bentley, en iddialı SUV’yi yaptı. Tasarım tam bir Bentley, 600 hp motor ise sonuna kadar yürürüm diyor. Gerçi tartışılan tasarımı yüzünden üretime geçmeden önce tasarımın makyajlanacağı söylense de, mevzut haliyle favorim kesinlikle bu araç.

Mart 2012, Bingöl

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.