Otomotiv Spor Toplum

Hayal peşinde koşmak

“- Düşüp ölmekten korkmuyor musun?

– Hayır. Bu motorun üzerinde beş dakika giderek, bazı insanların hayatları boyunca yaşadıklarından daha uzun yaşarsın.”

Herbert James “Burt” Munro, 1899’da Yeni Zelanda’nın Invercargill şehrinde bir çiftlikte doğar. Doğumda ölen ikiz kardeşinin ardından, doktorlar Burt’ün de pek yaşamayacağını düşünürler. Ama onun bir amacı vardır ve 78 yıl boyunca o amaç için yaşar.

Daha küçücük bir çocukken bile sürati sevmektedir. Çiftlikteki en hızlı atlara binip koşturur, hep daha süratli olmaya çalışır. Yaşadığı şehre otomobiller gelince hepten heyecanlanır, hızlı bir otomobile binmenin hayalini kurar. Ancak motosikletle tanışınca her şey bir anda değişir ve Burt, bir motosiklet insanı olduğunu anlar.

Henüz 16 yaşındayken ilk motosikletini alır ve hız denemelerine başlar. 21 yaşına geldiğindeyse Indian ile tanışır, ilk görüşte aşk başlar. Indian Scout henüz üretilmeye başlamıştır ve ilk motor fabrikadan 50R001 motor numarasıyla çıkmıştır. 21 yaşındaki Burt, 50R627 motor numaralı Indian’ı satın alır ve 58 yıl sürecek beraberliğin ilk adımını atarlar.

Burt, hayatını Otira Tüneli’nin inşaatında ve babasının çiftliğinde çalışarak kazanmaktadır. Motorunu aldığında yarışlara katılmaya, çeşitli dereceler almaya başlar. Önce asfalt pistleri dener ancak orada başarılı olamayacağını anlayınca kum pistlere yönelir ve üst üste rekorlar kırmaya başlar.

Asfalt için tasarlanmış olan Indian’ın azami hızı 90 km/s’dir. Burt, motoru hiç modifiye etmeden, 1926 yılında girdiği Penrith Mile Dirt Track yarışında 74 km/s hıza ulaşır ve 1977 yılına kadar kimse bu rekoru kıramaz. Ancak bu sürat ona göre çok yetersizdir.

Motosikletini geliştirebilmek için babasının çiftliğinden ayrılır ve Invercargill’de ufak bir eve taşınıp, bir motosiklet bayisinde satıcılık yapmaya başlar. Ancak işi ona sadece ekmek parası kazandırmalıdır; çoğu zaman gece sabaha kadar motoruyla uğraşır, hiç uyumadan işe gider.

Burt Munro’nun hayatını adadığı Indian Scout. Munro’nun deyimiyle Munro Special. Soldaki kapak motosikleti göstermek için sökülmüş.

Motosiklet geliştirmek bugün olduğu kadar pahalı olmasa da, o zamanlar da pahalı bir iştir. Fakat Burt pes etmez, modifiyede kullandığı tüm parçaları kendisi imal eder. Mikrometresini bile eski bir jant telinden yapar. Volanları, pistonları, kam millerini komple kendisi imal eder, kendi devir sistemini hazırlar.

1927’de evlenir ve dört çocuk babası olur ancak sadece motosikletiyle ilgilenmesi yüzünden 1942’de boşanır.

Kimseden destek almadan rekor denemelerine başlar ve Şubat 1957’de Yeni Zelanda plajlarında yaptığı denemelerde 211 km’ye ulaşır. Ardından 218 ve Nisan 1957’de 231 km/s ile çıtayı yükseltmeye devam eder.

1957’deki bu başarıları üzerine ABD’deki bir motosiklet dergisi Munro’yu kapak konusu yapar. Herbert’den kısaltıp Bert dediği ismi dergiye Burt olarak yanlış basılınca, adamımız ABD’de Burt ismini kullanmaya başlar.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da çeşitli başarılar kazansa da Burt’ün en büyük hayali, Bonneville Salt Flats’e gidip sürat rekoru kırabilmektir. Yıllarca bunun için yaşar, eline geçen her kuruşu motosikletine harcar, mümkün olduğunca da para biriktirmeye çalışır. Küçük bir kasabada yaşamasının da etkisiyle hiçbir sponsor desteği bulamadığı için tam 36 yıl beklemek zorunda kalır.

Bonneville Salt Flats hasreti 1962’de biter ve Burt, kendi geliştirdiği 850 cc Indian Scout ile Bonneville’de piste çıkar. El yapımı, oradan buradan toplama parçalarla geliştirilmiş 36 yaşındaki motosikleti ve 63 yaşındaki ihtiyarı ilk başta kimse umursamaz ama 288 km/s sürate ulaşarak kırdığı rekor, Bonneville tarihinde hâlâ altın harflerle yazılıdır.

Bu başarının ardından Bonneville’in gediklisi olan Burt, muhteşem çölü yaşamının sonuna kadar 10 kez daha ziyaret eder ve toplam 3 dünya rekoru kırar. 850 cc’de 288 km/s’lik rekorunun ardından 1966’da 600 cc, 270.476 km/s ile ikinci dünya rekorunu, 1967’de 950 cc ile 305.89 km/s rekorunu kırarak hem bir Indian ile kırılmış en yüksek rekorun, hem de 1000 cc altındaki en yüksek sürat rekorunun sahibi olur. Bonneville’de bir de 331 km/s rekoru kırar ama resmi kalkış olmadığı için kayıtlara geçilmez.

1920’de aldığı motosikletini 58 yıl boyunca geliştiren, rekordan rekora koşan ve arkasında bugün bile kırılamamış bir rekor bırakan Burt Munro, 1977’de beyin damarlarıyla ilgili bir hastalık geçirir. Ömrünün son demlerine geldiğini anlayınca, motosikletlerini (efsaneye dönüşen Indian Scout ve Velocette MSS) emanetine iyi bakacağını düşündüğü bir arkadaşına satar, 1978’de hayatını kaybeder.

“Gitmek istediğinde gitmezsen, gittiğinde geç kalırsın,” diyen Burt Munro, günümüzün çalışıp para kazanmak, zengin olup rahat yaşamak gibi klişeleri yerine bir hayal peşinde koşar, ne çektiği ekonomik sıkıntıları, ne de karısının onu terk etmesini kafaya takar. Tek istediği motosikletini daha çok geliştirmek ve daha yüksek süratlere çıkmaktır.

O nedenle ölümden korkmaz, basabildiği kadar basar, uçabildiği kadar uçar. Bir hayal peşinde koşar, hayaline kavuşur ve mutlu yaşar, mutlu ölür.

Yönetmen Roger Donaldson 1971’de Burt Munro: Offerings to the God of Speed adlı bir televizyon filmi, 2005’de The World’s Fastest Indian adlı bir sinema filmi çekerek Munro’ya saygılarını sunar. Burt Munro’yu Anthony Hopkins’in canlandırdığı The World’s Fastest Indian oldukça güzel bir filmdir, tavsiye ederim.

Renklendirme teknolojisi sağ olsun.

Ağustos 2010, Antalya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.