Otomotiv Seyahat Toplum

İki milyon kilometre!

Sürüş sevdası çocukluktan kalma bir tutkudur içimde.

Küçük bir çocukken halı desenlerinde, parkelere pastel boyayla yaptığım yollarda oyuncak arabalarla başlayan macera zaman içinde şekil değiştirerek bugünlere kadar geldi.

Küçüktüm. Babam İstanbul’un çevre köylerine satış yapmaya giderdi, ben de peşine takılırdım. Hani derler ya çocuklar söylediğinizi değil yaptığınızı yapar diye, bize de öyle oldu.

Belki de bu yüzden yeşerdi bendeki yolda olma tutkusu.

Daha el kadar bebeyken 80 Günde Devri Alem kitabıyla başlayan gezi merakı otomobil tutkusuyla birleşince işler çığırından çıktı. Marco Polo, Evliya Çelebi derken kayış koptu, Giovanni del Carpini, İbni Battuta, Hernan Cortes, Francis Xavier, Heinrich Barth diye diye tarih, gezi ve sosyoloji hayatımın merkezi haline geldi.

Öyle bir çocuk düşünün ki bir yandan Hızır Bey ile Avrupa’da kılıç sallamayı, bir yandan Xenophon ile Mezopotamya’da at koşturmayı hayal etsin. Kafası karışık veledin.

Küçüklükten gelen yol tutkusu hayatıma yön veren ticaretle buluşunca da oldum sana gezgin tacir. Enteresan bir duygudur bu, boş boş gezmek yerine bir amaç uğruna dolaşmak. Aynı yerde uzun süre kalınca boğulacak gibi olmak.

Bazısı para biriktirir, bazısı hatıra nesneler. Ben de km biriktiriyorum.

O nedenle yıllardır her yüzbin kilometreyi kaydederim ben. Eski hesapları toplayınca gördüm ki hafta sonu devrilen yüzbin km ile birlikte 1999’dan bugüne yaptığım kilometre iki milyon olmuş.

2.000.000 km… Dile kolay. Gunther Holtorf 26 yılda 215 ülke, 900.000 km yapmıştı. Ben de 50 ülkede iki milyon km yapmışım, epey patinajlı gitmişim demek ki…

Bu iki milyonun içinde iyi ve kötü otomobiller, zorlu geçitler, hızlı otobanlar, sokak yarışları, kavgalar, sisli dağlar, ıssız vadiler, derin karlar, heyelanlar, yıldırımlar, farklı tatlar, büyük riskler, hedefler, vazgeçişler, aşklar, hüzünler, korkular, sevinçler var… Sonunda yalnızlık olsa da bu çok keyifli bir yalnızlık.

Özgürlük vazgeçmeyi bilmektir. Eğer tutkularınız için toplum normallerinden vazgeçebilir ve yadırganmayı kabullenirseniz en azından zihnen özgürleşebilirsiniz.

Nice yollara, yeni milyonlara.

Temmuz 2019, Sakarya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.