Seyahat Siyaset Toplum

Komşu ülkelerin vizeleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, tam 102 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Fakat çıkıştaki iki ülke yüzünden Avrupa’daki vizesiz ülkelere Schengen, Bulgaristan veya Romanya vizesi olmadan karayoluyla ulaşamıyoruz.

Sanırım Bulgaristan’ı sırf Türkiye’ye tampon yapmak için dahil ettiler AB’ye. “Türkler kafalarına göre sağa sola gidemesin, vize satalım.” Yoksa bu ülke ne ekonomik, ne de sosyal konumuyla AB’nin yanından geçemez. Tam üyelik durumunda Yunanistan’dan daha büyük bir bela olur Avrupa’nın başına.

Haydutlar ülkesi Bulgaristan’ı geçmeyi başaranlar, arkadaki Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Moldova, Ukrayna ve Rusya’ya vizesiz girebiliyor.

Bulgaristan üzerinden Ukrayna’ya giderken Schengen veya Bulgaristan vizesi şart değil. Romanya’dan vize alıp, Bulgaristan’a girerken “Romanya’ya gidiyorum birader, senle işim yok” deyince açılıyor kapılar.

Fakat Sırbistan’a giderken olmuyor işte. Vize istemediği için oraya gittiğime dair herhangi bir kanıtım yok. Sırbistan’a gidiyorum desen de inanmıyor adam. Kapıda transit vizeyi kaldırdıklarından beri saçma sapan Bulgar inadına maruz kalıyoruz.

Hükümet, Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a giden Türk vatandaşlarına transit geçiş imkanı verilmesini sağlayacak bir adım atsa, vizeler konusundaki en büyük işi o zaman yapmış olur.

Vizesiz ülkeye karayoluyla giderken vize almak zorunda kalıyorsam, ne anladım ben o işten.

Temmuz 2016, Belgrad, Sırbistan

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.