İş Dünyası Toplum

Kömür diye kehribar yakmak

Bayburt’ta köylülerin yıllardır toplayıp çıra niyetine yaktığı maddeler doğal kehribar çıkmış. Yani bu arkadaşlar bir yarı değerli taş olan kehribarı yıllarca çatır çutur yakmışlar, kimse de ”n’apıyorsunuz birader,” dememiş.

Bayburt köylüsüne kızmanın veya dalga geçmenin bir anlamı yok. Köydeki adam kehribarı, ametisti, kuvarsı ne bilsin.

Burada hatalı olan devlettir.

Bu ülkede kafa olsa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı toplar gemoloji ve jeoloji uzmanlarını, “ülkenin her yanını araştırın, hangi bölgede hangi maden var, raporunu çıkarın,” der. Ardından rezerv ölçümleri yapılır. Ülkenin neresinde ne var, bilinir.

Sonrasında bu araziler özel sektöre kiralanır, tıkır tıkır toplanır bütün madenler.

Kimsenin hiçbir şeyden haberi yok be. Çubuk’un, Şabanözü’nün pırıl pırıl agatlarını Almanlar köylülere yok pahasına toplattılar yıllarca. Bizim şaşkınlar sonradan anladılar agatın öyle sıradan bir taş olmadığını. Anlayınca ne yaptılar peki?

“Yassah!” dediler. Agat toplamak yasaklandı. Çubuk’un her yanında jandarma kol geziyor, taş toplayanları yakalamaya çalışıyor şimdi.

Brezilya’da da agat var. Onlar ne yapıyor? Memleketin dört bir yanından taş çıkarıp tüm dünyaya satıyorlar. Hatta doğal haliyle sattıkları yetmiyor, kurdukları laboratuvarlarda taşlara pigment basıyor, renklerini canlandırıp ekstradan maddi değer katıyorlar.

Biz de diyoruz ki “yassah!”

Sonra da vay efendim ülke niye gelişmiyor. ‘72 Ford Pinto gibi ülke lan, neresinden tutsan elinde kalıyor.

Hobi niyetine değerli taş avlayanların elindeki data devletin elinde yoktur bu ülkede. Eminim. Olsaydı başka yerlerde, benim bildiğim bölgelerde de jandarmalar, ormancılar arama yapardı çünkü. Ama elimdeki taşı adamın gözüne sokuyorum, “o ne ki” diyor bana.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın danışmanları arasında bir tane gemoloji uzmanı var mı, çok merak ediyorum. Varsa eğer, neden maaş aldığını da ayrıca merak ediyorum.

Biz bu kafayı değiştirmedikçe Bayburt’ta kömür niyetine kehribar da yakarız, İzmir’de arduvaz madenlerine beton da dökeriz. Hak etmiyoruz lan bu coğrafyayı. Akli dengesi yerinde olan hiçbir toplum bu kadar müsrif olmaz.

Ağustos 2018, Ankara

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.