Seyahat Toplum

Ne kadar şükrediyoruz?

Doğa insan için en büyük öğretmen. Ne kadar yakın olursak o kadar çok öğreniyor, farkında olduğumuzu zannettiğimiz şeylerin aslında ne kadar uzağında olduğumuzu anlıyoruz.

Üç gündür Gürkan Kara ile Yedigöller’de kamptayız. Sakin, sessiz, dere kenarında, göl kıyısında, kamp ateşi başında muhabbet ederek, yazıp çizerek atmaya çalışıyoruz şehir yaşamının içimize yüklediği stresi.

Tabi çadır kampı öyle ekmek elden su gölden olmuyor. Su gölden olsa da ekmek elden değil en azından.

Sabahtan beri tüm günümüz ormanlarda kütük ve odun peşinde dolanmakla geçti. Bayram tatilini fırsat bilen diğer kampçılar sağ olsunlar, dibini sıyırmışlar buraların. Mecburen daha derinlerden bulup çıkarmak zorunda kaldık kendi yakacağımız odunları.

Çılgın gibi yağan yağmurun altında 70-80 kiloluk kütükleri çekiştirerek çadırın yanına taşımaya çalışırken düşündüm, elimin altındaki nimetler için ne kadar şükrediyorum…

Şehirde sadece bir tuşla gelen sıcak suya ulaşmak için aşağıdaki dereden su taşıyor, sabaha kadar yanacak bir ateş gerektiğinden tonla odun topluyorum. Sonuçta sadece kahve için bile olsa o ateş yanmak zorunda.

Yemek için ayrı, ısınma için ayrı, barınma için ayrı hazırlık lazım. Şehrin kolektif yaşamı bunların hepsini bizim için para karşılığında hallettiğinden, işin fiziki zahmetinin farkında olmuyoruz.

Şu anda binbir zorlukla taşıdığım ıslak kütüklerin sonunda yanmış olmasının mutluluğuyla zifiri karanlık bir ormanın içinde, yağmur altında, kocaman bir kamp ateşinin başında yazıyorum bu satırları. Bu ısı için, bu ateş için emek harcadım, ter döktüm. Keyfi burada bu işin.

Kamp yapmadığım zamanlarda bahçede çalışırken, hasat zamanı zeytin toplarken veya diğer meyveler, sebzeler için çalışırken de geçiyor aklımdan aynı düşünceler.

Yeterince şükretmiyorum elimdeki nimetlere. Çünkü alışmışım. Hepimiz öyleyiz.

Doğada veya kırsalda fiziki hayat şartları daha zor olabilir. Fakat en azından ihtiyacı kadarının peşinde oluyor insan. Çünkü ihtiyaçtan fazlası gerçekten fazla geliyor.

Düşünmek lazım. Şükretmek lazım. Daha sorumlu olmak lazım.

Haziran 2019, Yedigöller, Bolu

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.