İş Dünyası Toplum

Öfkeli patron

Köstence’de reklamcı bir arkadaşım var, Ştefan. Büyük bir kiralık binayı gösterip hikayesini anlattı geçen gün.

“Şık bir mağaza vardı burada. Sahibini çok eskiden tanırdım. Köstence’nin eski tüccarlarından, Costin adında biriydi. Biraz sert bir mizacı vardı ama iyi adamdı,” dedi.

Yılların birikimiyle, büyük bir mağaza açmış Costin. İş kısa sürede büyümeye başlamış.

Küçük firmalardaki samimiyetle yola devam ederken, yeni elemanlar da almaya başlamışlar. Bir yandan da kurumsallaşmaya çalışıyorlarmış. Hani kurumsallaşmaya çalışan fakat alışkanlıklarından da vazgeçemeyen patronlar vardır ya, Costin de öyle biriymiş.

Canla başla çalışan “öz” personel, bir süre sonra maaş konusunda sorun çıkarmaya başlamış. “Şirket büyüyor, patronun arabası, evi değişiyor ama bizim maaşlar aynı” diyorlarmış. Costin hoşlanmamış bu homurdanmalardan. Zamanla eski personeli gözden çıkarıp, zengin CV’li yeni elemanlarla değiştirmeye başlamış.

Fakat bir süre sonra cirolar düşmeye başlamış. Zaten öfkeli bir adam olan Costin, her hatada bağırıp çağırıyor, yanlış yapanı işten atıyormuş. Şirketteki özveri yavaş yavaş kaybolmuş; sorumluluk almaya korkan, sadece maaşına bakan robot gibi elemanlar doluşmuş mağazaya.

Personel robotlaştıkça patron hepten öfkelenmiş. Yaydığı negatif elektrik tüm mağazayı sarınca müşteriler de rahatsız olmuşlar ve birer birer terk etmişler mağazayı.

“Bu mağazanın sonunu getiren, ilk ekibin küsmesiydi,” diyor Ştefan. “Evet, biraz şımarmışlardı. Fakat Costin patronluk yerine liderlik yapsaydı herkes mutlu olurdu. Ekibi değiştirirken bir sürü beceriksizi doldurdu şirkete. Beğenmedi, değiştirdi. Sürekli tezgahtar değişiyordu mağazada.

Personeli görmeliydin. Patron kızacak diye müşterileri küstürdüler. Müşteri isteklerini, kızar diye Costin’e sunmuyorlardı bile. Evet, kızıyordu. Fakat eski personeli huyunu biliyor ve işleri hallediyorlardı. Costin yeni ekiple iletişim kuramadığı için battı güzelim mağaza.”

İletişimin olmadığı yerde hiçbir şey olmuyor. Bunu anladım ben Ştefan’ın anlattıklarından.

Ağustos 2016, Köstence, Romanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.