İş Dünyası Otomotiv Toplum

Ölümcül değişimler

Yazlık lastiklerle rahat rahat 210 giden bir otomobil Egea. Yazlık lastik konforlu, sessiz, güvenli.

Şimdi kış geliyor, değişecek bu lastikler. Tıkır tıkır kalın dişli, kuru asfaltta tebeşir gibi eriyen, ıslak zeminde yol tutuşu berbat olan kışlık lastikleri takma zamanı geldi. Çünkü şartlar değişiyor.

Yazın 170-190 km ortalamayla gittiğim otobanlarda süratim 130-150’ye düşecek. Yolculuk konforu biraz azalacak. Ama kar üstünde de gidebileceğim. Karlı dağları aşmak için alıştığım konfordan fedakârlık etmek zorundayım.

Peki ben “bana ne yahu, yazlık lastikten vazgeçmem, yazlık lastikle geldim bugünlere kadar, hem kim uğraşacak şimdi lastik değiştirmekle,” diye dirensem ne olur?

Kar yağdığında “yollar çok kötü, araba yokuş çıkmıyor, kar yağmasaydı ne güzel giderdim, yolda kalıyorsam kar yağdığı için,” diye sayıklamaya hakkım olur mu?

Ekonomik şartlar da böyledir. Dünyada bir şeyler değişiyor. Büyükelçiliklerde gazetecilerin derisi yüzülüyor, kripto paralar meşhur dövizlerden hızlı inip çıkıyor, e-ticaret sistemleri Yozgat’ı Viyana’ya bağlıyor, kaptansız otonom gemiler okyanuslara açılıyor…

Bu değişimlerin farkında olmayan veya daha kötüsü, görmezden gelen bir işadamının, kış geldiği halde yazlık lastiğinden vazgeçmeyen şaşkın bir sürücüden farkı yoktur.

Yola gidemez, kaza yapar, ölür.

Şartlar değiştikçe alışkanlıklarınızı değiştirmek zorundasınız. Dünya piyasaları sizin küçük dünyanıza göre şekillenmez.

Değişime direnmek yerine, yeni şartlara adapte olmayı deneyin.

Ekim 2018, Yozgat

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.