İş Dünyası Otomotiv Seyahat

Opera Binası’yla dünyayı gezmek

Belçika’daki Design at Work fuarına sadece 35 gün kaldı. Sevimli fuar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni tasarımlar, innovative çalışmalar ve eğlenceli fikirlerle ufkumuzu genişletecek.

Katılımcıların hepsi birbirinden ilginç ürünler sergiliyorlar. Bu sene en çok dikkatimi çeken tasarımlardan biri Opera Karavan oldu.

Rob Vos adlı bir girişimci açılıp kapanan bir karavan fikrini ortaya attığında, çevresindekiler “oo baba uçtun sen,” dememişler. Birkaç yatırımcı işe dahil olmuş ve 8 ülkede 25 çalışmasıyla ödül almış tasarımcı Prof. Axel Enthoven ile görüşmüşler.

(Bu arada Prof. Axel Enthoven sıradan bir adam değil. Belçika’da iki üniversitede kürsü sahibi, 1989’dan beri Eindhoven Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım profesörü. Antwerp Üniversitesi’nde Şehir Planlama Profesörü olarak ders vermeye devam ediyor. Paris, Antwerp ve Eindhoven’da faaliyet gösteren Enthoven Associates adındaki firmasıyla bugüne kadar 1.700 yeni ürüne imza atmış.)

Açılıp kapanabilen karavan fikri Axel Amca’nın da çok hoşuna gitmiş ve çalışmalar başlamış. Fakat bu karavanın Opera olması tamamen Axel Amca’nın başının altından çıkmış.

Rob Vos “açılıp kapanan bi’ karavanım olsa ne güzel olur hacım ya,” demiş, finansörler “ooo böyle bi’ karavan olursa süper satılır,” diyerek işe girişmişler. Ama Axel Enthoven demiş ki, “hacı açılıp kapanan karavanı herkes yapar, önemli olan bu projeyi her görenin hasta olacağı bir tasarımla hazırlamak.”

Ve Opera böyle çıkmış ortaya. Üreticilerin söylediğine göre, o aslında bir karavan değil. Bir çadır da değil. Diyorlar ki, “Opera, Sydney’deki Opera Binası’nı aracınızın arkasına takıp gezdirmek için bir şans.”

Haklılar. Zaten herkese değil, nerede olursa olsun lüksten vazgeçemeyenlere seslenerek, “doğadaki süitiniz” diyorlar Opera için.

Axel Enthoven bu lüks çadırı yaparken tamamen Sydney’deki Opera Binası’ndan esinlenmiş. İç tasarımında ve malzeme seçimindeyse oldukça lüks seçimler yapmış.

Opera, birinci sınıf yat malzemeleriyle imal edilmiş. Ahşap malzemelerin tamamı meşe ağacından, kaplamalar tik. Tekstil malzemeleri kadife ve süetten, bir kısmı deri, ışıklandırmalar LED, metal bölümler paslanmaz çelik. Yani nereye giderseniz gidin şık çadırınızda lüks yat konforuyla yaşayabilirsiniz.

İki adet çift kişilik yatak, duş, tuvalet, mutfak, barbekü, espresso bar, şarap dolabı, sıcak – soğuk su hatta tik verandasıyla geniş bir çadır ev olarak kullanılabilen Opera, kapandığında minik bir römork halini alıyor.

Opera’yı arabanızın arkasına takıp istediğiniz doğal güzelliğe kapağı attığınızda yapacağınız işlem sadece power tuşuna basmak. Tüm aktif parçaları hidrolik sistemle çalışan Opera, karşınızda bir masal evi gibi yükseliyor, uzuyor ve 7 metre uzunluğunda, 3.5 metre yüksekliğinde, 3.2 metre genişliğinde bir süit daire halini alıyor.

Çadır kapandığında gizli duran yataklar yine tek tuşla açılıyor, mutfak, duş, tuvalet ve diğer mekânlar aktif hale geliyor.

Bugüne kadar son kullanıcıya hiç gösterilmemiş olmasına rağmen akademik jürilerden birçok tasarım ödülü alan Opera, potansiyel müşterileriyle ilk kez Design at Work fuarında buluşacak. (08 – 10 Aralık 2009)

Elbette böyle bir eser seri üretimle piyasaya basılmayacak, sınırlı sayıda üretilecek olan ilk Operalardan sonra kalanlar sipariş sistemiyle üretilip teslim edilecekler.

Opera’nın resmi sitesi şurada: www.yoursuiteinnature.com

Videosu aşağıda.

Kasım 2009, Los Angeles

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.