Seyahat Toplum

Orman banyosu

Japoncada shinrin-yoku diye bir terim var. “Shinrin” orman, “yoku” banyo demek. Türkçeye orman banyosu diye çevirebiliriz.

Bu terim 1982’de ortaya çıkmış. Japon bilim adamları bir takım araştırmalar sonunda ormanların insan vücuduna ölçülebilir olumlu etkileri olduğunu saptamışlar. Ve demişler ki “her insanın orman banyosuna ihtiyacı var.”

Mesele sadece temiz hava değil. Ağaçların kendilerini mikrop ve böceklerden korumak için salgıladıkları “phytoncide” adlı hormon, insanın bağışıklık sistemine de ciddi katkılar yapıyor. Kalp ve kan basıncını düşürüyor, zihni dinginleştiriyor, stresi azaltıyor.

Spor yapmak, koşmak falan yok olayda. Ormanı, doğayı hissetmek var. Bitkileri, yaprakları incelemek, kuş seslerini dinlemek, çiçeklere dokunmak, toprağın üzerinde uzanmak, doğayla bütünleşmek var. Ormanın bir parçası olabilmek var. Tefekkür var.

Tüm modernliğine ve bugünkü şımarıklığının nedeni olan teknolojik aygıtlarına rağmen insanoğlu sonuçta bir memeli türü ve doğanın bir parçası.

Doğadan koparılan bütün türler bir yerde arıza yaparlar. İnsanoğlu da bu arızayı yaptı çoktan. Çünkü insanlık, tarih boyunca hiçbir zaman doğadan günümüzde olduğu kadar kopmadı. 2050 yılında dünya nüfusunun %66’sının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Ortalama bir Amerikalı hayatının %93’ünü kapalı alanlarda geçiriyor. Çocuklar açık havada HAPİSHANEDEKİ MAHKUMLARDAN daha az vakit geçiriyor.

Amerika’da bu oran %93 ise Türkiye’de de sanmıyorum %60’ın altında olsun. Hatta oturun kendinize bakın. Anavatanınız olan doğayla ilişkiniz ne kadar? Ağaç altında mangal yellemekten bahsetmiyorum. Ormanın sahne dekoru değil, hikâyenin kahramanı olduğu gerçek bir ilişkiden söz ediyorum.

Vatanından bu kadar kopan çiçek solar, hayvan hasta olur. Büyük kötülüktür. Ama insan denen canlı bu kötülüğü kendi kendine yapıyor ve şifayı depresyon ilaçlarında, pahalı tatillerde, lüks tüketimde arıyor. Yanlış yerde aradıkça da daha bir batağa saplanıyor.

Bence bir düşünün.

(Laf açılmışken Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağlarının çeşitli noktalarında, çam ve pelit ormanlarının içinde çok nefis birkaç arazi var elimde. Orman banyosu yapabilin diye uygun fiyata bırakırım. Her şey sizin için.)

Aralık 2018, Küçükkuyu, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.