Seyahat Siyaset Toplum

Polonya Ukrayna sınır kapısı

Fazla bilgiden zarar gelmez. Gün gelir lazım olur diye buraya not düşelim.

Polonya’nın dandik kenti Krakow ve Ukrayna’nın cici kenti Lviv arasındaki mesafe 330 km. Bu mesafenin 250 kilometresini hız sınırı 140 km olan, kimsenin 150’nin altına düşmediği Polonya otobanında, kalanını da Ukrayna’nın berbat asfaltlı yollarında gidiyorsunuz.

Otobüsle veya PL plakalı otomobille giderseniz sorun yok. Fakat farklı bir plakayla giderseniz, iğrenç bir uygulama sizi bekliyor.

Polonya, Lviv’in bir Polonya şehri olduğuna, Ukrayna’nın bu şehri işgal ettiğine inanıyor. Hatta hatırlarsanız, Rusya Kırım’ı işgal ettiğinde Polonya da Lviv için şansını denemişti ama başarısız olmuştu.

Sanırım bu anlayış yüzünden Polonya, Ukrayna’ya kıllık olsun diye sınır kapısını olabildiğince yavaş çalıştırıyor. Kilometrelerce uzanan, saatlerce bekleten bir kuyruk oluşuyor kapıda. Otobüsler ve PL plakalı araçlar işlemlerin şıkır şıkır ilerlediği iki gişeden geçerken, diğer tüm araçlar memurların kendi aralarında goygoy yapmaktan yüzünüze bakmadığı tek gişeden geçmeye çalışıyorlar.

Krakow’dan haritaya bakıp “lesgooo!” diye yola çıkacak olursanız bu durumu aklınızın bir köşesinde tutun. Sonra otomatların çalışmadığı, tuvaletleri yüzünden vebadan ölebileceğiniz leşler leşi bir sınır kapısında benim gibi saatlerce beklersiniz.

Üstelik bu Polonya’dan çıkış kapısı. Çıkışta bu kadar kuyruk oluşturmayı başaran bir sınır kapısı girişte ne yapar, düşünmek bile istemiyorum.

Eylül 2017, Lviv, Ukrayna

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.