İş Dünyası Otomotiv

Rusya’dan ilk supercar: Marussia

Otomobil konusunda sürekli milliyetçilik yapıp Aston Martin hariç bütün Avrupa spor otomobillerine burun kıvıran kız arkadaşımla en sonunda bir ortak noktada buluştuk:

Marussia.

Kız arkadaşım Ukraynalı ama gariptir, pek seviyor Rusları. Asimilasyon değil, birlikte yaşamayı öğrenmek diyor, ilginç. Politikaya sapmıyor ve ilk çıkıştan Marussia’ya dönüyoruz.

Marussia’nın üreticisi Nikolay Fomenko oldukça renkli bir kişilik. 80’lerde Secret adında bir müzik grubu kurarak şarkıcılık yapmış, daha sonraları televizyonculuğa vermiş kendini. Hatta birçok sinema filminde oynayarak Rus sinemasının ünlü bir aktörü haline gelmiş. Oyunculukla da kalmamış, geçtiğimiz yıl bir Rus kanalı olan REN TV’de Top Gear Russia diye bir program hazırlayıp sunmaya başlamış. Arkadaş Rusya’nın Jeremy Clarkson’ı olmuş da haberimiz yok yani.

Ben bunları bilmiyordum tabi, Nikolay Fomenko ismini sadece FIA GT ve Le Mans yarışlarından bilirdim.

Konunun en önemli kısmına gelirsek, bu Nikolay Fomenko bir gün demiş ki, “yahu bütün dünya süper spor otomobiller yapıyor, biz hâlâ Tatu reklamı yapıyoruz. Süper spor pazarına artık Rusya da girmeli!”

Kimse gülüp geçmemiş, hatta Putin bizzat gaz vererek devlet desteğini sunmuş Nikolay Bey’e. O da sıvamış kolları, Marussia’yı kurmuş.

Demiş ki, “her ülkenin bir süper spor otomobili var. Ancak %100 yerli bir süper spor yapmak için iyi bir teknoloji yeterli olmuyor. Tecrübe şart. Ben yarış kariyerimde büyük tecrübe edindim ve bunu ülkeme faydalı olmak için kullanmak istiyorum. Rusya Avrupa’dan mühendisler getirerek süper spor yapabilir ama bu bir Rus otomobili olmaz. Biz, sadece Rus mühendislerle, Rus teknolojilerini kullanarak üreteceğiz bu arabayı. Eserimiz pazara çıkana kadar Ruslardan başka kimsenin eli değmeyecek bu projeye.”

Fakat proje üretime geçtiğinde Rusya’da bulamadıkları bazı malzemeleri ithal etmek zorunda kalmışlar. Yine de bu parçalar sadece projenin çabuk tamamlanması için kullanılmış, “ithal etmesek de başarırdık ama süre çok uzardı,” diyor Nikolay Bey. Zaten piyasaya çıkan ilk modelin ardından, saf elektrik motorlu ve hybrid olmak üzere iki yeni modeli %100 Rus malı olarak piyasaya sürmeyi planlıyorlar.

Neyse efendim, Marussia’nın lansmanı Aralık 2008’de yapılmış. Ve Marussia, lüks otomobil piyasasındaki varlığını Dartz Kombat gibi bir gudubetle ispatlamaya çalışan Rusya için büyük bir devrim olmuş.

Marussia aslında hybrid olarak planlanmış ama projenin uzamasını istemediklerinden benzinli olarak hazırlamışlar. (Büyük projelere girişenlerin yaptığı ölümcül hata olan mükemmeliyetçilikten uzak durmuşlar, bu iyi bir düşünce. Hybrid ile, %100 Rus parçalarıyla veya %100 elektrikli motorla kendilerince mükemmele ulaşmak için çabalasalardı daha çok uzardı bu proje.)

Ortadan motorlu Marussia’nın tamamen Rus üretimi olan V6 motoru, 300 HP güç ve 3.600 devirde 330 Nm tork veriyor. 6 ileri otomatik vitesle yürüyen araç, 0-100 km hızlanmasını 5.0 saniyede tamamlarken, 250 km/s azami süratle sınırlandırılmış.

Donanım zengin sayılır. Intel Core 2 Duo 1.73 Ghz işlemci, 2 GB DDR II bellek, 320 GB HDD kullanan araç bilgisayarı, 5.1 ses sistemiyle birlikte 2 adet 8″ LCD monitörü çalıştırıyor. Ayrıca Rus operatör Yota ile çalışan 4G mobil internet, WiMax, WiFi, GPS, Bluetooth, TV, radyo falan var. Aynı bilgisayar, dikiz aynası ve park sensörünü de ortadan kaldırarak kameralı destek veriyor.

Marussia, şimdilik sınırlı renk seçenekleriyle üretilse de ekstra ödeme yapılarak iç döşemelerden gövde rengine kadar tüm renkleri kişiselleştirmek mümkün.

Firma sitesinde fiyat bilgisi yok, siteye girip aracı istediğiniz gibi boyuyor, seçimlerinizi bildiriyorsunuz, bilgilendirme için sizinle temas kuruyorlar. Beni bu arabanın varlığından haberdar eden kız arkadaşıma göre, ekstra renk ve malzeme seçenekleri istenmezse 200.000 USD civarındaymış fiyatı.

Aslına bakarsanız Marussia’ya bu teknolojilerle süper spor demek çok güç. Fakat kısa sürede tamamlanan bu proje, gelecek için ümit vaat ediyor.

Nikolay Fomenko’nun anlattıkları da bu yönde. Aracın trafiğe çıkan versiyonunu Avrupa’daki süper sporlarla karşılaştırmayı düşünmüyor. Acemiliklerini bu modelle attıklarını ve şimdiden yeni modellerin çalışmalarına başladıklarını söylüyor.

Yeni modellerde önden ve arkadan motorlu seçenekler bulunacak, şaside çeşitli değişiklikler olacakmış. Ayrıca bir hybrid, bir de saf elektrik motorlu iki model üretmek için kolları sıvamışlar.

Ancak bu model de kıyıda köşede bırakılmayacak, 2011 FIA GT şampiyonasına bu araçla girerek ilk uluslar arası denemelerini yapacaklarmış.

Ne diyelim, darısı Türkiye’nin başına.

Hoş, Nikolay Fomenko “ben süper spor üretmeye karar verdim,” dediğinde devlet ve medyanın desteğini arkasına alırken, bizde süper spor üretmeye karar veren bir girişimci devletin ve medyanın varlığını başka türlü hisseder arkasında.

O nedenle Türkiye için biraz zor şimdilik böyle hayaller. Sazan, Şamil, Etox falan bir şeyler için uğraşıyor ama onlar da bir yere kadar. Fomenko’nun söyledikleri önemli, “teknoloji yetmez, tecrübe lazım!”

Türkiye’de bırak yarışıp, emekli olup tecrübesini ülkesine aktaracak pilotu, yarışmak için yetiştirilen bir tane adam bile yok. Aracı yapsak, denemeye pistimiz yok yahu, hangi tecrübe olsun bizde.

Sustum tamam.

Türkler alışkın zaten, fotoğraflara bakarak avunmaya devam ederler. O zaman Marussia’nın fotoğrafları gelsin. (Resimlere tıkladığınızda en kocaman boyutta görürsünüz, yetmezse Marussia web sitesindeki fotoğrafları inceleyebilir, Order sayfasından istediğiniz gibi boyayabilirsiniz.)

Aralık 2009, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.