İş Dünyası Toplum

Ticari avcılık

Gelin size birçok alanda uygulayabileceğiniz bir sır vereyim. Bambum’un bugünlere gelmesinde önemli payı vardır bu yöntemin.

Eski çağlardan beri kullanılan, hatta bugün bile silahsız avlanmanız gerektiğinde uygulayabileceğiniz bir av tekniği bu.

Küffar buna “persistence hunting” diyor. Biz de sebat diyelim adına. Yani hedefe hop diye atlamaktan değil, adım adım yaklaşmaktan bahsediyoruz.

Bildiğiniz gibi hayvanların büyük kısmı insanlardan hızlı koşarlar fakat bu koşular genelde kısa sürelidir.

Bu nedenle sabah erken saatte avımızı gözümüze kestiriyor ve adım adım yaklaşmaya başlıyoruz. Kendini tehlikede hissetmediği için koşmayan hedef, sadece rahatsız olup biraz uzaklaşıyor. Biz yine yaklaşmaya devam ediyoruz. Sonra biraz daha, sonra biraz daha. Avımız koşmuyor ama sürekli tedirgin olup ortamdan uzaklaşmaya çalıştığı için bir türlü yemek de yiyemiyor.

Bu sakin tacizler bir süre daha devam edince öğleye doğru avımız hepten yorgun düşüyor. Biz ise acıktıkça ağzımıza bir şeyler atarak aynı tempoda yaklaşmaya devam ediyoruz.

Öğle sıcağı iyice bastırınca tempoyu artırıyor, hayvanı terletmeye başlıyoruz. Bu saate kadar doğru düzgün hiçbir şey yiyememiş olan hedefimiz, açlığın üstüne sıcak ve susuzluk da eklenince yorgunluktan bayılacak hale geliyor, hatta bayılıyor.

Biz de sabrımızın karşılığını alıyor, işimizi bitiriyoruz. Çünkü vahşi doğada yaşam sadece kaba kuvvet değil, zeka da gerektiriyor.

Ne kadar hızlı olduğunuz değil, tempoyu düşürmeden ne kadar mesafe kat edebildiğiniz önemli.

İş ve sosyal yaşamımızın temelleri doğaya dayandığı için bu yöntem, çeşitli versiyonlarıyla modern hayata gayet güzel uyarlanabiliyor.

Hedefinizi ürküttüğünüz anda elinizden kaçırırsınız. Açgözlü ve hırslı insanlar o nedenle kaybetmeye mahkumdur. Kısa vadede kazanır gibi göründüklerine bakmayın.

Sabır ve sebat sahibi kişi ve işletmeler ise rakiplerini yorarak, bezdirerek, vazgeçirerek hedeflerine ulaşırlar.

Bütün din ve öğretilerde sabrın büyük erdem, açgözlülüğün büyük günah sayılmasının bir sebebi var.

Uygulaması size kalmış.

Kasım 2019, Lauterbrunnen, İsviçre

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.