İş Dünyası Toplum

Her şey karakter meselesi

Deniz akvaryumlarında çeşit çeşit balık bulunur ancak büyük beyaz köpekbalığı hiç bulunmaz. Sebebi nedir sizce?

Bunun ilk sebebi, büyük beyaz köpekbalığının boyutları. Bu arkadaş ortalama 6-7 metre boy ve 2 ton ağırlığa ulaşabilen, 70-80 yıl yaşayan bir canlı.

Dar alanlardan hoşlanmıyor. Torpido tipi vücut yapısı sayesinde binlerce km yol gidebiliyor. İsterse belli bir alanda takılıyor, isterse beş bin km ötede ne varmış diye bakınıyor, sırf eğlencesine su yüzeyinden sekiz metre yükseğe zıplayabiliyor.

Dünyanın bütün denizleri onun. Öyle ki bugün Ege’de orkinos avlayan bir büyük beyaz, üç ay sonra Avustralya kıyılarında balina kovalarken görülebiliyor. Tüm ılıman denizlerde fıldır fıldır dolanıyor.

Balinalar, foklar, penguenler, diğer köpekbalıkları, hepsi bu arkadaşın menüsünde. Her balığa saldırdığı için ağzı yüzü yara bere içinde ama mutlu. Çünkü karakteri öyle.

Hazır yemekten nefret ediyor. Akvaryuma kapatılırsa en sevdiği balıklar verilse bile yemiyor. Çünkü hazır yemeği değil, avlanma heyecanını arıyor.

Pusu kuracak, peşinde koşacak ve sonunda avlayacak. Akvaryumda bakıcılar çok daha fazla yemek veriyor ama o hazır ve bol yemeği değil, heyecanlı ve zor yemeği tercih ediyor.

Peki akvaryuma kapatılınca ne oluyor?

İntihar ediyor. Köpekbalıkları uyurken bile yüzen, durduklarında ölen canlılar. Özgürlüğünü yitirdiğini anladığında yüzmeyi ve yemeyi bırakıyor, birkaç gün içinde ölüyor.

Bazen de çıldırıp çevresindeki tüm balıkları öldürüyor, saldıracak kimse kalmayınca intihar ediyor.

Akvaryuma büyük beyaz kapatma denemesi ilk kez 1955’de ABD’de yapılmış. Kahramanımız aynı gün intihar etmiş. Sonrasında çeşitli ülkelerde denemeler yapılmış ama ya intihar etmişler, ya da çıldırarak akvaryumdaki tüm balıkları öldürmüşler.

Herkese mezgit muamelesi yapmaya çalışan sistem tüm psikolojik hastalıklara rağmen insanları tek tipe hapsetmeye çalışırken büyük beyaz köpekbalığına söz geçiremiyor.

Bu yüzden saygımız var. Lüfer kadar karakteri olmayan sistem delisi, konfor meraklısı insanlara ve kendi akvaryumunda ona buna atarlananlara ise saygımız yok.

Eylül 2022, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.