İş Dünyası Toplum

Suyunuzu koruyun!

Yıllar önce meşhur bir çok uluslu su şirketinin, bir Afrika ülkesi hakkında raporunu okumuştum. Gayet ciddi, yalan dolan içermeyen, satış ve ciro hedeflerine odaklı bir şirket içi rapordu.

Rapora konu ülkede yeraltı sularının çok kirlendiğinden, halkın bilinçsizliği nedeniyle görülen zehirlenme vakalarından ve çeşitli hastalıklardan bahsediliyordu.

Kirlenme nedenleri de detaylarıyla sıralanmıştı.

Suların temizlenmesi, tarım ilacı kullanımının azaltılması, plansız şehirleşmenin düzeltilmesi gibi çözümler yoktu. Çünkü çözüm değil, ciro odaklıydı rapor.

Hedefler, yeraltı sularından kaynaklanan hastalıkları gündeme getirerek halkın bilincini geliştirmek, kapalı şişe suyun modern ve sağlıklı bir seçim olduğuna halkı ikna etmek gibi maddeler içeriyordu.

Su kaynaklarının kirlenme hızı ve pazar gelişimi arasındaki orantı hesaplanmış ve kirlenme hızının artışına bağlı olarak yükselecek olan cirolar, üretimde kapasite artırımı gibi hedefler iştahla ifade edilmişti.

Özetle deniyordu ki, “sular bu hızla kirlendikçe satışlarımız çok artacak, bu konuda elimizden geleni yapmalıyız.”

Geçtiğimiz günlerde Rize’de köylülerin şifalı diye içtikleri bir kaynak suyunun analizlerinde arsenik bulunduğuna dair haberleri görünce aklıma geldi bu rapor.

Aynı şirketin Türkiye’de de yeraltı suları kirlendikçe iştahının kabardığına, hatta bu kirlenmeye katkıda bulunduğuna eminim ama ispatlayamam. Rize’deki haberlerin benzerleri arttıkça daha da emin olacağım bu durumdan.

SAKIN KAYNAK SUYU İÇMEYİN, ÇOK TEHLİKELİ! ŞİŞE SU İÇİN!

ŞİŞE SU SATAN FİRMALAR DAŞ MI YİSİN?

Eylül 2022, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.