İş Dünyası Siyaset Toplum

Hangi hayvanları koruyalım?

Bunlar kuzu. Dünyanın en tatlı hayvanlarından biri.

Büyüyecekler, koyun olacaklar. Bahçede serbestçe dolaşacaklar. Taze otlar, kekikler, yoncalar, çiçekler yiyecekler. Gübreleri bahçemizi zenginleştirecek.

Mis gibi süt verecekler, peynir yapacağız. Bazen yünlerini kırpacağız, onlar ferahlayacak, biz yünü kullanacağız. Vade dolunca etleri ayrı, postları ayrı değerlendirilecek.

Görevleri tamamlanana kadar mutlu mesut yaşayacaklar. Yaşarken de, öldükten sonra da faydalı olacaklar.

Bir de endüstriyel ortamda yetiştirilen koyunlar var. İlaçlı yemlerle, küspelerle beslenecekler, daracık alanlarda üst üste yaşamaya çalışacaklar.

Makinelerde vahşice parçalanacak, oradan oraya sevk edilecekler. Parçalarının bir kısmı mama fabrikalarına gidecek, köpek maması olacaklar.

Evcil hayvan mama sektörünün 2021 cirosu 800.704.812.432 USD.

SEKİZ YÜZ MİLYAR DOLAR! İlk iki sırayı kapan Mars ve Nestle, yılda 16 milyar dolar ciro yapıyor.

Kendine hayvansever diyen ama köpekten başka hayvan tanımayan tuhaf insan sürüleri bu mamaları alıp sokaklara saçıyor, çarkın dönmesini var gücüyle destekliyor. Sokaktaki işe yaramaz köpekler semirsin diye milyonlarca kuzu, civciv vahşice katlediliyor.

Devam edin. Hayvanları koruma günü denince aklınıza sadece köpekler gelsin.

İnsanın hayvanlarla ilişkisi karşılıklı faydaya bağlıdır. Ayrıca koyun yavrusu kuzu, keçi yavrusu oğlak, inek yavrusu dana, manda yavrusu malak, tavuk yavrusu civciv, köpek yavrusu enik diye isimlendirilir.

Çocuk, insan yavrusuna denir.

4 Ekim hayvanları koruma günü kutlu olsun.

Ekim 2022, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.