İş Dünyası Toplum

Bana arkadaşını söyle

Dört fakirle takılırsanız beşinci fakir, dört zenginle takılırsanız beşinci zengin olursunuz.

Buradaki fakirlik veya zenginliği para olarak düşünmeyin. Bilgi, görgü, kültür, ahlak, tecrübe, çevre… Her şey olabilir. Sizden üstün insanlar, sizi de yukarı taşırlar.

Onlardan taşan size damlar. Böylece öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye devam edersiniz. Onların fikirleri, vizyonu, birikimi sizin de ufkunuzu açar. Derdiniz para kazanmaksa yine aynısı geçerli, para kazanma fikirleri parayı kazanmış olanlardan alınır.

Onlarla beraberken sizdekinin ne kadar az olduğunu anlar, kibirlenmezsiniz. Daha mütevazı bir insan olmanıza yardımcı olur bu durum.

Sürekli kendi seviyesindeki insanlarla vakit geçiren bir insan ilerleyemez. Yerinde sayar.

Daha alt seviyedekilerle vakit geçiren ise geriler. İnsan nefsine üstler yerine altlarla vakit geçirmek daha çekici gelir. Sürekli konuşur, ukalalık yapar, kibirlenirsiniz. Gururunuz okşanır.

Hatta pozisyonunuza göre bağırıp çağırabilir, güç gösterisinde bulunabilirsiniz. Her yaptığınıza doğru diyen şakşakçılar, yalakalar, köpek ruhlu dalkavuklar toplanır çevrenize. Fakat kaybetmeye başlarsınız.

Yüzünüze karşı eleştirenlerin azalması demek, arkanızdan söven ve dalga geçenlerin artması demektir.

Her yaptığını doğru zanneden insan kaybetmeye mahkumdur. Kibir öldürücüdür.

Üstelik bu kitle kendi vizyonsuzluğuyla, eğitimsizliğiyle sizin de algılarınızı etkiler. Zaman içinde, farkına bile varmadan yitirirsiniz kendi fikirlerinizi. Onlar gibi sığ düşünmeye başlarsınız.

Sizden aşağı insanlarla vakit geçireceğinize yalnızlığınızı değerlendirin. Daha kârlı çıkarsınız.

Çevrenize dikkatli bakın, gerçekten dikkatli bakın ama. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Mayıs 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.