İş Dünyası Seyahat

Hayallerin mağazası

Şöyle bir mağaza düşünün. Kapının önündeki minik bahçenizde taze kahvenizi yudumlarken Alp Dağlarının tertemiz havasıyla haşır neşir oluyorsunuz. Çünkü Fransa Alplerinin en kuzeyinde, İsviçre sınırındasınız. Müşterileriniz belli kültür ve görgüye sahipler, mağazanıza randevuyla geliyorlar.

Ürünleriniz raflara asker gibi dizilmemiş. Sehpalarda, koltuklarda şık tekstil ürünleriyle kombinlenmiş, müşterilerinize bir mağazada değil, modern sanat galerisinde dolaşıyormuş hissi veriyorlar.

Tüm ürünleriniz hakkında detaylı bilgi sahibisiniz ve marka konumlandırma, pazarlama, müşteri memnuniyeti gibi konuları lafta bırakmıyor, hayata geçiriyorsunuz.

Satılabileceğini düşündüğünüz her şeyi mağazaya tepiştirmek yerine tarzınızı bozacak ürünlerden uzak duruyor, hikayesine hakim olmadığınız hiçbir ürünü rafınıza koymuyorsunuz. (Eh, bu anlayışınız yüzünden pek Türk markası da koyamıyorsunuz tezgaha.)

Bilgi ve becerinizi fotoğrafçılıkta da konuşturuyor, tüm ürünlerinize zarif fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

İşinizi en iyi şekilde yapmak için kendinizi sürekli geliştiriyor, kurslara, eğitimlere katılıyorsunuz.

Bu eğitim ve tecrübeler sonunda kaçınılmaz bir şekilde internette de varolmaya başlıyorsunuz. Bu kez sadece Fransa Alplerine değil, Paris’e, Lyon’a, Toulouse’a, Nantes’a sevkiyat yapmaya başlıyorsunuz. Paris’in merkezindekiler çılgın kiralar ödemeye devam etsinler, siz Alp Dağlarından yaparsınız cironuzu.

Bu bir hayal mi? Değil. Nasıl ki Türkiye’de ben bildiğimden vazgeçmem kardeşim diyenler varsa, dünyanın bir yerlerinde de kendini sürekli geliştirip küçük bir şehirden tüm ülkeye satış yapanlar var.

Ağlamak da, gülmek de, başarmak da, vazgeçmek de… Hepsi tercih meselesi.

Bu sektör ölmedi. Sadece şekil değiştiriyor ve yeni döneme en hızlı adapte olanlar yollarına devam edecekler. Bambum’un da durmak gibi bir düşüncesi olmadığı için uygun adım yürümeye devam edeceğiz. Fransa’da, Avusturya’da, İran’da, İsrail’de… ve tabi ki Türkiye’de.

Ekim 2019, Scionzier, Fransa

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.