Seyahat Toplum

Hünyadi Yanoş ve şatosu

Türkiye’de hıyarın teki bir voyvoda olarak bilinen Hünyadi Yanoş, Romanya’da Hunyadi Janos adıyla, bir kahraman olarak anılır. Cesur bir adam, büyük bir savaşçıdır fakat tarih yalan söylemez.

1400’lerde Erdel Voyvodası olan Yanoş, Osmanlı ile yaptığı anlaşmaları sayısız kez bozmuş, sürekli sınır illerinde at koşturmuştur. Tacizlerden bıkan Osmanlı’nın oğlum bak git mesajlarına yine aynı zibidilikle yanıt vermiş, hatta Polonya Kralı Ladislas’ı gazlayarak Varna Savaşı’na neden olmuştur. Savaşta Ladislas ölmüş, Yanoş ortamdan sıvışmıştır. Fakat yine akıllanmayınca, 4 yıl sonra 2. Murad sorunu kökten çözmeye karar vermiş ve 2. Kosova Savaşı’nda Yanoş komutasındaki Haçlı ordusu yok edilmiş, Osmanlı’nın 400 yıl sürecek Avrupa hakimiyeti başlamıştır.

Bu savaşta da canını kurtarmayı başaran Yanoş, işin boka sarmaya başladığını fark edince Transilvanya’daki şatosuna yerleşmiş, arada bir Almanlarla dalaşmış, vebadan ölene kadar emekliliğin tadını çıkarmıştır.

Hatta Vlad Tepeş henüz çaylakken 6 yıl bu şatonun zindanlarında esir kalmıştır. Sonra Tepeş Kazıklı Voyvodalığa terfi etmiş, zamanında esir tutulduğu şatoda Yanoş ile alemlere akmıştır.

Avrupa’da işler ilginç. Osmanlı’yı yenebilen pek olmayınca, kafa tutacak kadar cesareti olan herkesi kahraman ilan etmişler.

İşte bugün Romanya’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Corvin, nam-ı diğer Hunyadi Şatosu, bu arkadaşın mekanıdır.

Şato müthiş. Heybetli, azametli, muhteşem. Gelgelelim, Raşnov’daki hikayenin benzeri burada da var.

Söylenene göre, esir alınan 12 Türk askerine bir kuyu kazıp su çıkarmaları durumunda serbest bırakılma sözü verilmiş. Onlar da 15 yıl boyunca kazarak 30 metreden su çıkarmayı başarmışlar. Fakat Yanoş, sözünü tutmak yerine 12 esiri de idam ettirmiş. Kuyu duvarına kazınmış Osmanlıca “artık suyunuz var ama halâ ruhunuz yok” cümlesi ve altındaki “kilisenin yanındaki zindanda gavurlar tarafından esir tutulan Hasan” imzası da bu hikayeyi doğrular nitelikte.

Ben buralarda o akıncıların izlerini sürüyorum işte. Biraz da kürtoş yiyorum.

Ağustos 2016, Hunedoara, Romanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.