Toplum

İnternet şımarıklığı

Aşağıdaki yazı biraz sövme sayma içeriyor, o nedenle okuyacak olanlardan şimdiden özür diliyorum.

Can Yücel demiş ya hani,

Bana şiirlerinde küfür etme diyorlar usülsüz,
Lan bu kadar orospu çocuğunu nasıl anlatayım küfürsüz?

Hakkı var.

Sosyal medyanın insanlığa verdiği en büyük zarar, herkese söz hakkı tanıması oldu. Tarihin hiçbir döneminde ayak takımı ve ulema birbiriyle bu kadar direkt iletişimde olmadı. Eskiden elinde bira şişesiyle caminin imamına sadece mahallenin sarhoşu atarlanırdı, artık herkes imam, herkes sarhoş, at izi it izi belli değil.

Telefon kullanabilen herkesin ağzına geleni söyleyebildiği bir çağda yaşıyoruz.

Başlarda güzeldi bu. İnternet için teknik bilgi gerekirdi ve kaliteli bir kitlenin sesi çıkardı. Bilenler yazar, bilmeyenler okurdu, internet gerçekten bilgi kaynağıydı. Bir şeyler öğrenirdik. Yeni fikirler, değerli bilgiler edinirdik. İnsanlarda biraz edep vardı.

İnternet cebe girince, kullanma yaşı düşünce bu edep yavaş yavaş kayboldu ortadan. Bunun en somut örneği Ekşisözlük’ün geçirdiği mutasyondur.

Baktılar saçmalayınca kimse kızmıyor, evde annesinin emriyle soğan ayıklayan bebe eline telefonu alıp tarım bakanına küfredebilir hale geldi.

Eskiden kurt kocayınca köpeklere maskara olur derdik ama köpekler o kadar arsızlaştı ki kurdun kocamasına gerek kalmıyor. Vedat Milor’a sen ne anlarsın lan hukuktan diye tweet atanı da gördüm, İlber Ortaylı‘ya yaşlandıkça saçmalıyorsun diyeni de. Çünkü ne ahlak ne de korku mekanizması yok artık.

Dün Larissa Gacemer de bu edepsizliklere isyan etmiş, üzüldüm. Daha önce Burcu Çetinkaya ve Kenan Sofuoğlu gibi çok sevdiğim kişilerin de bu edepsiz kitle yüzünden ya sabır çektiğini gördüm. Üzülen, kırılan milyonlar var her gün.

Bu şımarıklık günden güne başa çıkılmaz bir hal alıyor. Üstelik sadece internette kalmıyor, sosyal yaşama da sıçrıyor.

Ne yapmalı, nasıl bir önlem almalı bilmiyorum. Ancak şunu biliyorum ki vasatın hükümranlığını yaşıyoruz ve gelecek hiç de parlak değil.

Ahlak olmadıktan sonra istediğiniz kadar teknoloji geliştirin, yörüngeyi uydularla doldurun, akıllı şehirler kurun. İnsan bozuk olunca teknolojinin hükmü kalmıyor.

Josef Mengele 27 yaşında profesör olacak kadar zekiydi ama insanlık tarihindeki en büyük şerefsizlerden biriydi.

Haberiniz olsun.

Mayıs 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.