Siyaset Toplum

Konuş be Trump!

Donald Trump’ın Türkiye hakkında bir türlü anlayamadığı bir şey var. Aslında klasik cumhuriyetçi dangalaklığı da, Trump çok yapıyor bunu.

Türkiye’ye psikolojik harp uygulayarak, halkı birbirine düşürerek, içindeki hainleri kullanarak çok sıkıntılı süreçler yaşatabilirsiniz. Çok fazla millet, din ve kültürün bir arada yaşadığı küçük bir toprak parçasıyız ve böyle bir ortamda ortalığı karıştırmak kolaydır.

Ancak bu milleti alenen tehdit edersen, toplumun tamamını hedef alan açıklamalar yaparsan ters teper. Hükümete ve birbirine çok kızgın olan bu toplum bir anda kenetlenip tüm öfkesini sana çevirir.

Türk, Kürt, Ermeni, Laz, Çerkes fark etmez. Birbiriyle sürekli dalaşsalar da, faşistliğe varan ırkçı söylemlerde bulunsalar da toprak bütünlüğüne yönelik aleni bir tehdit bir anda birleştirir bu insanları.

Bu toplum tembeldir, kurnazdır, ukaladır, kibirlidir, pasaklıdır ama bir kahramanlık vardır genlerinde. Gezi’de TOMA çalan insanla 15 Temmuz’da tanklara saldıran insan aynı ortamda kavga etmeden 10 dakika duramaz ama söz konusu vatan olunca biri şarjörü biri silahı kucaklayıp koşar düşmanın üstüne. Sosyoloji henüz açıklayamadı bu durumu.

Anadolu insanı tarih boyunca bu topraklardan kaçmamış, ya kazanmış, ya da savaşırken ölmüştür. Öyle Afganistan’a, Suriye’ye, Irak’a, Libya’ya benzemez burası.

Savaş teknolojileri, yeni nesil silahlar falan tamam. Çok canımız yanar. Ama beyaz bayrak yok bizde. Beyaz kumaş yatırımını kefene yapar, son ferdine kadar savaşır bu toplum.

Ondan sebep, Trump’ın Twitter ergenleri gibi zırvalamaları hoşuma gidiyor benim. Amerikalı olsam hoşlanmazdım. Gelgelelim adam bu saçmalıkları kendi ülkesinde seçim yatırımı amacıyla söylüyor ve inanıp oy verecek milyonlar var ABD’de.

Ah keşke birlik olmak için Trump gibi şaşkınların zırvalamasını beklemesek diyorum da gazla çalışan bir toplum olduğumuz için boşuna ümitlenme diyorum kendi kendime.

Tarih tekerrürden ibaret.

Allah askerimizin yardımcısı olsun. Suriye’deki operasyonlara da savaş demeyelim. Savaş devletlerle olur. Bunlar ite köpeğe yönelik temizlik harekatları.

Ekim 2019, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.