İş Dünyası Siyaset

Markaların savaşı

İyi eğitilmiş bir köpek, sahibi saldır dediğinde saldırır. Düşmanın boyuna bakmaz, işin sonunu düşünmez.

Ermenistan’ın tasması da eskiden beri Rusya’nın elinde olduğu için sahibi emrettiğinde kazanma ihtimali olmayan bir savaşa girebiliyor.

Ermeni lobisi ABD’de güçlü ancak işin arkasında Rusya olduğundan son şımarıklığında ABD’den pek destek bulamadı. En büyük destekçisi Kim Kardashian ve Mia Khalifa gibi motorize ekipler oldu.

Kendine bir türlü yeterli desteği bulamayan Ermenistan, şimdi de Türk markalarını kullanmayın diye kampanya başlatmış.

Ermenistan destekçisi hesapların harıl harıl bu görselleri paylaştığını görmek güzel. Yıllardır biz yapardık böyle şeyleri. İtalyan, Fransız, İsrail, Amerikan markalarını protesto ettik zaman zaman. Kanalizasyona kola dökenler, araba yakanlar, dolar yakanlar falan oldu. Sonra unuttuk, el mahkûm kullanmaya devam ettik.

Bu protestolar, ilgili ülkenin bölgedeki gücünü gösterir. Yeterince markanız yoksa, pazarda dikkat çekmemişseniz kimse sizi protesto etmeye tenezzül etmez.

Türk markaları o bölgede oldukça güçlü. Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerde bol miktarda Türk markası mevcut. O nedenle Ermenistan’ın kullanmayın diye cıyaklaması hiç umursanmayacak.

Fason üretici olursanız, tarım ürünleri veya katma değeri düşük ürünlerle ihracat yapmaya çalışırsanız, dalaştığınız bir ülke şak diye sınırları kapatıp bu ürünleri engelleyebilir.

Ancak markalar oluşturup pazarda yer edindiyseniz engellenemezsiniz. Mağazalarınız kapanmaz, işleriniz durmaz. En kötüsü farklı ülkede üretim yapar, pazardaki yerinizi yine korursunuz.

Uçak krizinde Rusya bizden giden domates kamyonlarını sınırdan çevirmişti ama LC Waikiki, DeFacto, Colin’s gibi markalar ticaretlerine devam ettiler Rusya’nın AVM’lerinde ve caddelerinde.

Markalaşma o nedenle çok önemli. Şirketler devletlerden üstündür. Güçlü ülke güçlü ekonomiyle olur ve günümüzde güçlü ekonominin temeli birilerinin fason üreticisi olmaya değil, güçlü markalara sahip olmaya dayanır.

Dilerim bir gün başka ülkelerde de protesto edilecek sayılarda markalarımız oluşur.

Ekim 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.