İş Dünyası Toplum

Negatifin pozitifliği

Alan Watts, Güvencesizlikteki Bilgelik adlı kitabında der ki:

Güvence arzusu ve güvencesiz hissetmek aynı şeydir. Nefesinizi tutmanız, onu kaybetmeniz demektir. Güvence arayışına dayalı bir toplum, herkesin davul gibi gergin ve pancar kadar kırmızı olduğu bir nefes tutma yarışmasından başka bir şey değildir.

Ve şunu da ekler, eğer mutluluk geleceğe bağlı ise, biz hiçbir zaman yakalayamayacağımız bir hayali kovalıyoruz.

Dönüp Türkiye’ye baktığımda hem sosyal hem de ekonomik yaşamda bu durumu görüyorum. Daha mutlu, daha başarılı, daha zengin, daha güçlü, daha, daha, daha… Sonuca odaklandığımız için yoldaki güzellikleri görmüyoruz. Kimsenin mevcut durumunu kabullenmeye cesareti yok, bu nedenle hep güzel günler gelecekte diye oyalanıp duruyoruz. Oysa teslim olmak büyük özgürlüktür.

Alan Watts, “The Backwards Law” adlı yasayı ortaya atan adamdır ayrıca. Bu yasa kısaca şöyle çalışır: Daha pozitif bir durum elde etmeye çalışmanın kendisi negatif bir durumdur. Kurtulmak için çabalar dururuz. Bireyin negatifliği kabul etmesi ise pozitif bir durumdur. Çabaya gerek kalmaz. Kafa rahatlar ve daha sağlıklı davranabiliriz.

Paradoksal olarak, içinde bulunduğunuz negatif durumdan kurtulmak için çabaladıkça daha büyük batağa ve mutsuzluğa çekilirsiniz. Durumu kabullenirseniz ekside değil sıfırda olacağınızdan başarılı olmanız daha kolaydır.

Biraz Polyannacılık gibi görünse de aslında gayet mantıklı, anı değerlendirmenin ve zamanı doğru kullanmanın berrak bir açıklamasıdır bu yasa.

Bence mantıklı.

Mayıs 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.