İş Dünyası Otomotiv

Spor otomobil mi üretsek?

Otomobil üretmek istiyorsanız en kolay başlama noktası, spor otomobillerdir. “Butik üreticiyiz, bizim otomobillerimiz çok özel” diyerek satış, servis ağı kurma derdinden kurtulur, pahalı otomobiller satma şansı bulabilirsiniz. Konfor, iç donanım, ses yalıtımı gibi masraflı işlemlerle uğraşıp baş ağrıları da çekmezsiniz.

Kolay dediysem, pazarda patates satar gibi de otomobil satılmaz. Ürünlerinizin tasarımı, performansı, dayanıklılığı belli bir seviyenin altındaysa spor otomobil üretimine hiç başlamasanız daha iyi olur. Her şeyi hallettikten sonra geriye marka imajını oturtmak kalır ki, hepsinden önemlisi de budur.

Ürünleriniz ne kadar harika olursa olun, insanları markanıza ısındıramazsanız yerinizde sayarsınız. Ticarette yerinde sayanın geri gitmesi kuralı devreye girer, batarsınız.

Volarri işte böyle battı.

California, bir butik üretici cenneti. Spor otomobiller, uçan otomobiller, yüzen otomobiller, elektrikli otomobiller… California’nın çeşitli şehirlerinde onlarca butik üretici çeşit çeşit otomobil üretmeye çalışıyor. Kimisi başarıya ulaşıp hikayesini dilden dile dolaştırırken büyük çoğunluk batmak zorunda kalıyor. Corona’da kurulan Volarri, maalesef batanlardan biri oldu.

Volarri dört yıl önce büyük ümitlerle kurulan bir spor otomobil firması. Firmanın kurucusu ilk ve son model olan Volarri Valeta için elinden gelen her şeyi yapsa da proje beklediğinden uzun sürünce elde avuçta bir şey kalmamış ve iflasa sürüklenmiş.

Valeta çok da fena bir model sayılmaz aslında. Otomobilin biraz değiştirilmiş bir Corvette C6 Z06 motoru kullanması planlanmış. 640 HP V8 motor, otomobili 6 ileri ZF şanzımanın desteğiyle 3.2 saniyede 100 km/s hıza ulaştıracakmış. Güçlendirilmiş plastik gövde ve tüp şasiyle ellerinden geldiği kadar iyi bir spor otomobil yapmaya çalışmışlar.

Ama olmamış. Volarri’nin sahibi bugüne kadar projesine 450.000 dolardan fazla harcamış olsa da, artık harcayacak parası kalmamış ve işi bırakmak zorunda kalmış.

İflas hikayelerinin hepsinin bir ilginçliği vardır da gelip burada yazmaya gerek duymam. Volarri’yi buraya yazacak kadar ilginç kılan ise, sahibinin projeyi eBay’de satmaya niyetlenmesi.

Evet, firmanın sahibi topu atınca projesinin ziyan olmasını istememiş ve satılığa çıkarmış. Volarri Cars LLC’nin otomobil üretme izni var, Volarri Valeta’nın tüm patentleri alınmış, parası olan birinin eline geçtiği takdirde yeni bir marka olarak piyasaya çıkmaya hazır.

Açık arttırmanın içinde aracın üretimine başlamak için gereken her şey var. Tam olarak çalışan bir prototip, CAD çizimleri, patent belgeleri, anlaşmalar, bütün matbu evraklar ve internet sitesiyle birlikte markanın tamamı satılık.

Sıfırdan otomobil üretmeye kalkışmak çok eziyet verir insana. Modelini çizeceksin, maketini yapacaksın, kalıbını dökeceksin, anlaşmalarını yapacaksın, daha bir dünya iş çıkacak. Volarri Valeta ise tüm sinir bozucu aşamaları tamamlamış olarak satılıyor.

Projeyi aldıktan sonra yapılması gereken şey atölyeyi kurarak prototipin kopyalarını üretmeye başlamak.

Fiyatıysa sadece 75.000 USD. Evet, açık arttırma başlangıç fiyatı sadece bu kadar.

Türkiye’de spor otomobil üretmek isteyen çok sayıda girişimci var. Sadece 75.000 dolardan başlayan bu açık arttırmaya katılarak Volarri markasını satın almak isteyen çıkabilir diye düşünüyorum.

Tasarım çok iddialı olmasa da başlangıç için yeterli görünüyor. Alındıktan sonra biraz geliştirilerek daha şık hale getirilebilir. Üstelik otomobilin yeni bir yerli spor otomobil olduğu duyurulursa epey sipariş de toplayabilir.

Volarri Valeta, harcayacak parası olup da proje arayanlar için işe yarar bir fikir bence. Alın, üretin ve satmaya başlayın.

California’da spor otomobil üretmek için yola çıkıp batanlardan, yarıyolda kalanlardan pek haberimiz olmuyor. Çünkü o kadar fazlalar ki, takip etmeye fırsat kalmıyor. Projeyi tamamlayıp üretime geçenler bile markalarını duyurabilmek için yıllar harcıyor, o ümitli bekleyiş esnasında batıyorlar.

Volarri’nin eBay’deki satış ilanı da bir reklamın parçası olabilir aslında. Bugüne kadar 450.000 dolar harcanmış, neredeyse tamamlanmış bir projeyi 75.000 dolara satmaya kalkışmak pek akıl kârı değil. İlan şimdiden internet siteleri ve gazetelerde haber olmaya başladı. Yeterince reklam yaptıktan sonra açık arttırmayı iptal edip yola devam edebilirler.

Ancak bu bir viral reklam projesi değilse, Volarri Valeta’yı bu şekilde satın alıp Türkiye’de üretmeye başlamak güzel bir fikir olabilir.

Türkiye’de sıfırdan proje geliştirmek imkânsıza yakın. Yabancı şirketleri takip edip, zor duruma düşenleri satın almak daha mantıklı. Ülker’in Godiva, Brightwell’in Tilter girişimleri gibi örneklerden bahsediyorum.

Gözlerini iyi açıp dış piyasaları daha dikkatli takip eden işadamları için çok fırsat var. Volarri’yi satın almak çok muhteşem bir fikir olmayabilir ama oldukça düşük bir bütçeyle spor otomobil üreticisi olma şansı verir. Ve bu şansı kullanan bir firma Türkiye’de büyük başarılar sağlayacaktır.

Ekim 2010, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.