Toplum

Değişemeyen amcalar

Kalabalıklaştıkça çirkinleşse de, özellikle bahar aylarında minik sürprizlerle insanın içini ısıtabilir İstanbul. Bu sürpriz bazen bir kavşaktan fışkıran birkaç lale olur, bazen Marmara’dan tatlı bir esinti, bazen de Boğaz’ın maviliklerine yansıyan erguvanlar.

İstanbul’da keşmekeşten uzak, kendi halinde semtler vardır. Şehir içinde baharı da en güzel onlar yaşatır.

Yeşilköy bunlardan biri. Birkaç km ötesindeki tüm dünyanın birbirine karıştığı havalimanına rağmen, sakindir Yeşilköy. Kovboy kasabası gibi ana caddesinde ne ararsanız bulur, marinasında, az katlı binalarla dolu yeşil sokaklarında nefes alırsınız.

80’lerde zenginliğin simgesiydi buralar. “Florya’da evi varmış” cümlesi, zengin dedikodularının önemli donesiydi. Sonra İstanbul büyüyüp daha kıymetli bölgeler oluşunca unutuldu Florya, Yeşilköy gibi semtler.

3-4 katlı, otoparklı, dönemine göre lüks Yeşilköy evlerine bakınca bir dönemin Hulusi Kentmen kılıklı zenginleri gelir aklıma. Hoş, hala var onlardan.

Daireleri maun mobilyalarla, kadife perdelerle, mermer dekorlarla döşeli eski, hoş binaların bahçesinde yatan 75-85 model arası Jaguar’lar, Volvo’lar, E12 veya E28 kasa BMW’ler, derin mesajlar verir insana.

“Bizim sahip bir dönem acayip zengin oldu, olduğuyla kaldı. 87’de ulaştığı zirveden bir daha kıpırdamadı.”

Takım elbiseli, her gün traşlı amcalar ve döpiyesli, röfleli teyzeler arabalarını hep aynı yere park eder, dünyanın gelişimine şaşırarak bakarlar.

Çoğu zaman “zirvede olan bizdik, her istediğimizi yapardık, her şey ne ara değişti,” şaşkınlığı yakalayabilirsiniz kendilerinde.

Oysa yenilenmemişler, bu yüzden de zamana yenilmişlerdir.

Yenilenmezseniz, yenilirsiniz. Kendinizi yenileyin. “En büyük benim, zirvedeyim, benden büyük yok,” dediğiniz anda vururlar ağzınıza. Kibirlenmemek, çağa ayak uydurmak lazım.

Bir laleden nereye geldik. Olsun, laleler Yeşilköy’de güzel. İnsanlar da. Baharın güzel olduğu yerde her şey güzel.

Nisan 2018, Florya, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.