İş Dünyası Toplum

Karavan kültürü

“Acaba karavancılara bu tabaklardan hangisini daha çok satarım?”

Elindeki Bambum tabakları dikkatle inceleyen bu beyefendi, RV ve karavan sektöründe yılda 14 milyon euro ciro yapan bir şirketin sahibi. Karavan satmıyor ha, sadece karavanlar için mutfak ve tekstil aksesuarları satıyor.

“Mutfak malzemesi olarak çoğunlukla melamin ve plastik satıyordum. Fakat dünyamız hızla kirleniyor, çevreye çok zarar veriyoruz. Üç yıl önce kesin bir karar vererek çevreye zararlı hammaddelerden üretilen ürünleri satmayı bıraktım. Doğal ürünlere dönmeye çalışıyorum. Ciro biraz düşecek ama vicdanım rahat olacak.”

Falan filan. Bir sürü şey konuştuk RV ve karavanlar hakkında. Bambum da birçok modeliyle RV sektörüne girmiş oldu, ne zamandır hayalimdi. Bilinçli karavancı ve kampçılar arasında Bambum kullanan vardı zaten, artık daha kolay ulaşacaklar.

İşin hoş olmayan yanı ise, Almanya’da sadece bir şirketin yılda 14 milyon euro ciro yaptığı sektörün Türkiye’de hiçbir şekilde var olmaması. Bırak aksesuarını, karavancılık ve RV sektörünün kendisi bile emekliyor Türkiye’de.

Katma değer diye papağan gibi sayıklayıp duruyoruz ama kimsenin kılını kıpırdatmaya niyeti yok.

Kültür olmadan sadece para kazanmaya çalışınca ezkaza cebi para görmüş ve bir süre sonra o parayı kaybedecek olan, parasından başka kendini ifade edecek hiçbir şeyi olmayan lümpenlerden geçilmiyor ortalık.

Haliyle hem sosyal hem ekonomik açıdan gelişmiş ülkeleri uzaktan izlememiz gayet normal oluyor.

Şubat 2019, Frankfurt, Almanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.