Otomotiv Siyaset

KGS, OGS ve köprüler

Dünyanın en güzel manzaralarından biridir Boğaz Köprüsü’nden görünen İstanbul. Denizden metrelerce yüksekte, aracınızın içinde keyifle giderken iki tarafınızda gördüğünüz manzara İstanbul’un geçmişini ve bugününü çok güzel özetler. Bir yandan yükselen gökdelenler modern İstanbul’u temsil ederken, diğer yandan iki taraftaki hisarlar, saraylar, kuleler ve minareler İstanbul’un binlerce yıllık geçmişini hatırlatır.

Fakat İstanbulluların köprüleri kullanma amacı manzara seyretmek değil, karşıya geçebilmektir. Vaktimiz olunca İstanbul’un romantizmine de dalabiliriz ama çoğu zaman öncelikli amacımız Asya veya Avrupa yakasındaki işimize yetişebilmektir. Buna da köprü trafiği engel olur.

On binlerce araç köprüye yığıldığında İstanbul’un güzelliği düşünülecek en son şeydir.

Köprü trafiğinin İstanbul’un nazarlıklarından biri olduğunu, hiçbir zaman bitmeyeceğini biliyorum. Bitmesi için öyle ahım şahım bir projem de yok. Sadece altı şeritten oluşan, demiryoluna izin vermeyen mevcut köprülerin ilkelliği, yeni proje geliştirmeye pek izin vermez.

Fakat trafik kökten çözülemese de azaltılabilir. Üstelik sadece iki basit değişiklik yeter bunun için.

1.KGS kaldırılmalı.
2.Gişeler azaltılmalı.

Kartlı Geçiş Sistemi, kısa adıyla KGS, köprülerde gişe memurlarının olduğu dönemden bile hantal çalışıyor. KGS kullanan araç gişede mutlaka durmak zorunda. Gişelerin yerleşimi yüzünden birçok sürücü kartını okutmakta zorlanıyor. Gişeye yanaşmayı veya kart okutmayı beceremeyenler, kartında limit kalmadığından haberi olmayanlar yüzünden gişelerde sürekli trafik tıkanıyor ve bu da bütün İstanbul’u etkiliyor. Beceriksiz sürücülerin KGS ile imtihanı gişelerden başlayan kuyruğu Beşiktaş’a ulaştırıyor.

KGS acilen kaldırılmalı, OGS mecbur kılınmalı. Tata Indica’nın bile 18.000 TL’den başlayan fiyatlarla satıldığı bir ülkede otomobil sahibi olup OGS’ye 40 TL vermekten çekinenler otomobil falan almasın zaten.

Gişe sayısının yüksek oluşu da ikinci sıkıntı. Eskiden gişe memurları vardı, bu kadar çok araba yoktu ve çok sayıda gişe gerekliydi. Günümüzde hem gişe memurları yok, hem de çok fazla araba var. Üç şeritli köprünün sonuna 12 gişe koyup, gişelerden çıkanları yeniden üç şeride sığdırmaya çalışırsanız o karmaşayı toparlayamazsınız.

Köprü kaç şeritliyse gişeler de o sayıda olmalıdır. Üç şerit halinde yoğun akan trafik gişelerde 12 şeride açılınca rahatlamış gibi görünse de gişe çıkışında yeniden üç şeride doluşmaya çalışan otomobiller yüzünden hem daha fazla sıkışıyor, hem de sık sık kaza oluyor.

KGS komple kaldırılıp OGS mecbur kılınırsa ve gişeler şerit sayısına eşitlenirse köprü trafiği hiç olmadığı kadar rahatlayacaktır.

Uçuk projeler, ütopik fikirler geliştirecek olanlar yine devam etsinler projelerine. Benim söylediklerim en masrafsız, en kısa yöntem. Bu proje sadece birkaç günde hayata geçirilebilir ve yıllarca beklemeden, anında sonuç verir.

Nisan 2011, Çeşme, İzmir

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.