Otomotiv Siyaset Spor

Milli marşsız kupa töreni

Kenan Sofuoğlu Supersport 2010 sezonu başlarken sakatlanmış ve testlere çıkamamıştı. Sezonun ilk yarışı olan Phillip Island’a sakatlığı geçmeden çıkmasına rağmen, yarışı üçüncü sırada tamamladı. Geçtiğimiz Pazar Portimao’da düzenlenen ve dördüncü cepten başladığı ikinci yarışı, son tura kadar kovalayarak kazandı. İlk iki yarışın ardından Kenan, 40 puandaki Joan Lascorz’un önünde, 41 puanla şampiyona lideri durumunda.

Fakat Portimao’da Türkiye’yi ilgilendiren tek olay Kenan’ın yarışı kazanması değil, Türk milli marşının çalınmamasıydı. Sadece HANNspree Honda takımını temsilen Japonya milli marşı çalındı. Bahaneleri pek güzel, arşivde bulamamışlar Türk milli marşını.

Bunun bir hata olduğuna inanmıyorum. Kenan Sofuoğlu’nun yarış kazanması bir sürpriz değil. Velev ki sürpriz bile olsa, hiçbir zaman yarış kazanma ihtimali bile olmasa, o pilotun milli marşı her ihtimale karşı arşivde tutulur. Bu marşın çalınmamasının nedeni kötü niyetten başka bir şey değil.

Bugün Formula 1 izleyicileri Almanya ve İtalya milli marşlarının melodisini duyar duymaz tanıyorsa, bunda Michael Schumacher & Ferrari ortaklığındaki başarıların katkısı büyüktür. Kenan Sofuoğlu’nun Supersport başarıları da, bu sporun izleyicilerine Türk milli marşını ezberletecek kadar çoktur.

Kırmızı çizgilerini çiğneyenlere nota vermeye, sert bir dille kınamaya pek yatkın olan Türkiye Cumhuriyeti, ne Portekiz’e, ne de World SBK organizatörlerine bu konuda herhangi bir ses çıkarmadı. Olay sadece bazı sosyal medya sitelerinde ve spor forumlarında tartışıldı.

Benim canımı Kenan’a podyumda edilen bu hakaretten çok sıkan ise, internetteki tartışmalara dahil olanlardan bazılarının Kenan’a inançları yüzünden duydukları düşmanlığı su yüzüne çıkarmalarıydı. Adam diyor ki, “Kenan Sofuoğlu kendisi istememiştir İstiklal Marşımızın çalınmasını. O hâlâ Osmanlı’da yaşadığını sanıyor, yarışlardan sonra yeşil bayrak sallıyor.”

Kenan’ın neredeyse tüm yarışlarını izledim, hiçbir zaman üç hilalli yeşil bayrak salladığını görmedim. Türk bayrağı desenli kaskında Osmanlı armasını, Fatih Sultan Mehmed portresini taşıdığını biliyoruz. Eğer bundan rahatsız olanlar varsa, bizim milli marşımızın çalınmamasından rahatsız olmayı bırakın, zevk almaları lazım. Fakat bunu da yapmıyorlar, istedikleri şey üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Kenan’ın o kupayı almamasını, protesto ederek seremoniyi terk etmesi gerektiğini iddia edenler var. Öyle bir şey yapmasına gerek yoktu. Türkiye eğer Kenan’ın başarılarından bir şekilde yararlanacaksa, ona destek vermelidir. Bugüne kadar Türkiye’den ne devletin ne de herhangi bir şirketin bırakın karşılıksız desteğini, sponsorluğunu bile alamayan adamı o kupayı kaldırdı diye eleştirmeye milliyetçilik değil, terbiyesizlik denir.

Kenan bir devlet görevlisi değil. O sadece bir yarışçı ve işi yarış kazanmak. Seremonileri ayarlamakla, bayrakları, marşları kontrol etmekle veya yanında gezdirmekle yükümlü değil. Eğer Türkiye buna çok önem veriyorsa, Kenan Sofuoğlu’nun varlığını hatırlar, bir sponsorluk ayarlar ve Kenan’ın peşinde bir temsilci gezdirir. Aksi takdirde ne Kenan Sofuoğlu, ne de Tuğba Karademir gibi uluslar arası platformda rekabet eden sporcuları eleştirmeye Türkiye’den kimsenin hakkı olmaz.

Kenan Sofuoğlu Türkiye’nin tüm sırt çevirmelerine rağmen Türkiye’yi terk edip Hollanda’ya yerleşmediyse, Türkiye’ye olan sevgisini tartışmaya bile gerek yoktur. Sporcusuna hiçbir destek vermemesine rağmen her başarısından “işte Türk’ün gücü” diye nemalanmaya çalışan bir ülkenin sporcusu Kenan Sofuoğlu.

Türkiye Kenan Sofuoğlu’nu dışlamaya, inatla görmezden gelmeye devam ediyor. Kenan bir gün bu durumdan bıkıp da teklifleri kabul eder, Hollanda adına yarışmaya karar verirse, Türk milli marşı artık hiç çalınmaz olacak Supersport podyumlarında. Türkiye’de Kenan’ın yüzüne bakmayanların, o zaman eleştirmeye de hakları kalmayacak.

Adamın kaskındaki Osmanlı armasından Shoei para kazanıyor, kendi vatandaşı rahatsız oluyor, bu nasıl bir zihniyettir anlamadım gitti.

Mart 2010, Los Angeles

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.