İş Dünyası Otomotiv Toplum

Şimdi çocuk olmak vardı

Akülü arabalar piyasaya çıktığında babamdan akülü araba isteyemeyecek kadar büyük, oyuncaklardan gözünü ayıramayacak kadar da küçük bir çocuktum. Kardeşime alınan akülü arabaya binmeye çalışınca da fazla büyük kalıyor, evde kimse yokken binip hevesimi almaya çalışıyordum. İki arada kalınan o fena dönemlerden biri işte.

Geçen sene Corvette C1’ı gördüğümde yeniden hatırlamıştım o günleri. Biz çocukken yoktu böyle güzellikler diyerek hayıflanmıştım. “Şimdiki çocuklar çok şanslı mirim,” diyen eski İstanbul beyfendileri gibi hissediyorum kendimi, o nedenle reca ederim bu bahsi kapayalım ve konumuza dönelim.

Vietnam, komünizmin demir yumruğunu ensesine yediğinden beri kendine gelememiş bir ülke. Haliyle otomotiv sektöründeki yeri de belli. Kuzey Kore, Çin, Rusya gibi ülkelerle ticaret yapmaya çalışan Vietnam’da 60’lı yıllardan kalma yüzlerce otomobil var.

Böyle bir ülkede otomotiv yan sanayiinden para kazanmak da chip tuning yapmakla, modifiye malzemeleri satmakla olmuyor. Çoğunluğun kullandığı otomobiller için yedek parça üretmek, Vietnamlı girişimciler için daha kârlı.

Harrington Group da bu yaşlı otomobillere yedek parça üreten bir restorasyon firması. BMW Isetta, Citroen 2CV ve Volkswagen Beetle için replika tamponlar ve iç döşeme parçaları üreten firma, kendi yağında kavrularak dükkânı yürütmeyi başarıyor.

Ancak artık kendi yağında kavrulmaktan bıkan, daha çok para kazanmak isteyen Harrington, farklı bir yöntem bulmuş pazarını genişletmek için. Klasik otomobil restorasyonunda edindikleri tecrübeleri, klasik otomobillerin miniklerini üretme yolunda değerlendirmişler.

Yaptıkları işte o kadar başarılı olmuşlar ki, en çok sipariş aldıkları ülkeler olan ABD, İngiltere, Kanada ve Hollanda’ya distribütörlük vermeye kadar büyütmüşler şirketlerini.

Tek modelle de çalışmıyorlar üstelik. Motorlarında benzin ve elektrik seçenekleri, şanzımanlarında otomatik ve manuel seçenekleri bulunuyor. İlk etapta altı farklı otomobili satışa sunmuşlar ama kataloglarına bakılırsa model skalası oldukça geniş. Piyasadaki modelleri Porsche 356, Mercedes 300SL, Jaguar E-Type, Bugatti T35, Willys Jeep ve Vespa scooterlardan oluşuyor.

Çalışacakları modelleri sevilen klasiklerden seçmişler ve bu sevimli otomobillerin minikleri de oldukça şirin olmuş. Hem firma da işini baştan savma yapmamış, detayları oldukça başarılı hazırlamışlar.

Benzinli motor kullanan modeller 50 cc’den başlıyor ve çeşitli karting motoru seçenekleriyle oldukça geniş ve iddialı bir yelpazeye yayılıyorlar.

Elektrikli motorlar ise 220v prizden şarj olabilen akülü arabalar.

Otomobillerin tek yeteneği güçlü motorları değil. İki motor seçeneğinde de geri vitesi bulunan otomatik ve manuel şanzıman seçenekleri var, far, sinyal ve kornaları aküden besleniyor. Tüm modeller disk fren kullanıyor ve isteğe bağlı olarak motorları geliştirilebiliyor. Yani çocuk büyüdükçe ve daha güçlü motorlara hakim olacak şekilde tecrübesini geliştirdikçe otomobilin motorunu da geliştirebiliyoruz.

İç mekânın otomobilin orijinaline benzemesi için oldukça emek verilmiş. Direksiyon simitleri orijinalini oldukça andırıyor, üstelik iç döşemelerde deri, vinleks gibi seçenekler kullanıcının tercihine bırakılıyor. Kontak anahtarıyla çalışan otomobillerin yanında oto kılıfı da hediye olarak geliyor.

Önemli bir nokta daha, bu otomobiller altı yaşından büyük çocuklar için üretilmelerine rağmen sağlam kompozit şasileri sayesinde yetişkinler de içine girebiliyor, sürebiliyorlar. Yani çocuğunuza bu oyuncaklardan alırsanız, o okula gittiğinde arabasına binip sokaklarda gezmeye çıkabilirsiniz. O evdeyken de, araba sürmeyi öğretme bahanesiyle direksiyona geçip hevesinizi alabilirsiniz.

Geçen hafta 2.05 m boyunda, 136 kiloluk bir arkadaşımın oğluna aldığı plastik akülü arabaya binip 6-7 metre ilerlediğini görünce Harrington’ın modellerine güvenim bir kat daha arttı. O plastik akülü araba bizim Murat’ı taşıyorsa Harrington’ın modelleri hepimizi taşır.

Harrington, web sitesinde henüz fiyat bilgisi vermemiş ama ürünlerin toptandaki fiyatının 300 USD civarında olacağı söyleniyor. Distribütörlük dağıtmaya başlayan uygun fiyatlı bir Vietnam firması farklı iş modelleri arayanlar için kaynak olabilir.

Bugatti T35 spor egzoz, el freni, ahşap direksiyon gibi standart, ülke bayrağı, kapı numarası, beyaz yanaklı lastikler gibi opsiyonel seçeneklerle geliyor.

Jaguar E-Type ülke bayrağı, kapı numarası deri döşemede renk seçimi ve paspas gibi opsiyonel seçenekler sunuyor.

Mercedes 300SL boyutlarından dolayı gullwing olamamış ama dedesine öykünen torun gibi sevimli olmuş.

Porsche 356 kırmızı, siyah ve gümüş renk seçenekleriyle çekici görünüyor.

Bu tip otomobiller çocukluğuna doyamayanlara yardımcı olur mu?

Bu otomobillerin Türkiye distribütörü olsam kesinlikle bir şampiyona düzenlerdim. Geçmişi bilmeyen geleceği göremez. Yarışmayı Bugatti T35 oyuncaklarla öğrenen çocukların pilotluk kariyeri daha parlak olur.

Vietnam… Fakir ülke, şanssız ülke. Bir komünizmden, bir ABD’den darbe üzerine darbe yiyen ülke. Buradan bile çeşitli girişimciler çıkıyor ve dünyaya distribütörlük dağıtıyorlar. Bravo.

Eylül 2010, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.