İş Dünyası Siyaset Toplum

Yaşlıları neden öldürmeliyiz?

Yaşlıları neden öldürmeliyiz?

Çünkü onlar işe yaramazlar. Yıllarca yaşamış, sisteme katkıda bulunmuş ve karşılığını almışlardır. Artık yapabildikleri hasta olmak, emekli maaşı almak ve her şeyi devletten beklemektir.

Yaşlılar emekli maaşı alırlar. 60 yaşında emekli olur, ölene kadar devletten maaş almaya devam ederler. 20 yıl, 30 yıl bedavadan geçinirler. Gençler çalışıp sigorta öder, yaşlılar yıllarca sigortadan geçinirler.

Yaşlılar sık hasta olur. Tansiyonu, şekeri, kolesterolü bitmez. Doktorları sürekli meşgul eder, devlet kesesinden ilaç tüketirler. Aldıkları ilaçların parasını gençler öder.

Yaşlılar para harcamaz. 70 yaşında bir amca için değişen modanın, yeni çıkan teknolojik ürünlerin bir anlamı yoktur. Aynı ayakkabıyı iki sene giyer, tüketim ekonomisine dahil olmazlar. Pintidirler. Onlara kalsa ekonomi gelişmez, yeni ürünler çıkarmanın hiçbir anlamı kalmaz.

Yaşlılar tutucudur. Değişen sistemlere ayak uydurmak istemezler. Hızla dijitalleşen dünyanın kayıtlı üyeleri olmak istemezler.

Yaşlılar çocuk gelişimine engel olur. Kadınlar çalışma hayatına dahil edilerek çocukların yeni düzene daha hızlı adapte olması planlanmış ancak evde çocuklarla ilgilenen yaşlılar adaptasyon sürecini yavaşlatmıştır. Yaşlılar ortadan kalkarsa çocuklar devlete daha hızlı teslim olur.

Yaşlıların atıl paraları vardır. Aile kurumunun zedelenmesiyle yalnız kalan, varisi olmayan bir sürü ihtiyarın bankalarda milyonlarca dolar parası bulunur. Harcamadıkları için hesaplarında ve yastık altında biriktirdikleri paralar ekonomiye katılamaz. Yalnız yaşlılar ölürse bu paralar devlete kalır.

Çalışmaya devam eden yaşlılar genç istihdamını yavaşlatırlar. Emekli maaşına zarar gelmesin diye sigortasız çalışır, sigortalı çalışacak gençlerin önünü kapatırlar. Hem sisteme para girişi yavaşlar hem de genç işsizlik oranları yükselir.

Siz Avrupa’yı çok medeni mi sandınız? Öjeni kuramı Francis Galton’a ithaf edilse de geçmişi Platon’a dayanır. Avrupa öjeniyi yıllarca uygulamış, kendi içindeki işe yaramaz saydığı grupları yok etmiş, kısırlaştırmış, soykırım uygulamış bir “medeniyettir.” Sigorta sistemlerinin çökmeye yüz tuttuğu günümüzde ihtiyarları yok etmek Avrupa için gayet mantıklıdır.

Mart 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.