İş Dünyası Otomotiv Seyahat

Crawler Otağ

Dünyanın tüm coğrafi güzelliklerinden eser miktarda bulunduran cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz ama kamp ve karavan kültürümüz yok denecek kadar düşük. Turizmi otelcilik zanneden işadamlarımız ve vergi alamadığı turistik aktiviteleri desteklemeyen devletimiz yüzünden bu kültür gelişemiyor.

O nedenle Türkiyeli karavan firmalarını görünce seviniyorum. Çünkü bu iş özendirmeyle olur ve birilerinin elini taşın altına koyması gerekir.

Crawler bu yüzden alkışı hak ediyor. Alman ve Amerikan firmalarının domine ettiği off-road karavan işinde Türkiye adına tek başına savaşıyor.

Crawler’ı ilk duyduğumda Avustralya işi diye düşünmüştüm. Eve girmeyi pek sevmeyen Avustralyalılar Jayco, Nova, Kimberley gibi bir marka daha çıkarmışlar dedim. Sonra öğrendim ki %100 yerli bir Türk firmasıymış Crawler.

İlk kez geçen yaz test etme fırsatı buldum Mitsubishi L200 ve Crawler’ı. Nefis.

Çekme versiyonlarını deneme şansım olmadığı için yapısını bilmiyorum. Günün birinde deneme şansım olur umarım. Belki bir gün hayalimdeki Land Cruiser J70’i yapabilirsem Nova Terra Sportz yerine Crawler takarım peşine.

Bu, işin kamp boyutuydu. Crawler’ın son eseriyse çok daha iddialı bir motokaravan.

Sprinter ve Ducato üzerine inşa edilmiş motokaravanlarda Bimobil, Winnebago, Westfalia gibi firmaların eserlerini, MAN TGM ve Unimog gibi canavarlardaysa özellikle Bimobil’in marifetlerini hayranlıkla seyrederken, Türkiye’den de Crawler’ın MAN TGM ile bu yarışa girdiğini görmek insana gurur veriyor.

Crawler’ın eseri birkaç eksiğine rağmen oldukça başarılı olmuş. İç planlama ve malzeme kalitesi gayet yeterli. MAN TGM ise tartışmaya bile gerek olmayan bir araç. Ömür boyu içinde yaşanacak, bir gün Pamir Yaylası’nda başka gün Afrika steplerinde konaklamaya izin verecek gerçek bir overland aracı, adeta yürüyen bir kale olmuş Crawler.

Gerçi Crawler’ın işi kolay değil. Karşısında Bimobil EX 510 gibi bir rakip, ithal malzemelerden kaynaklanan kur dezavantajı ve saçma sapan bir vergi anlayışı var.

Ancak pazarda tutunmayı başarır ve özellikle Avrupalı maceracıların dikkatini çekebilirse akla hayale gelmeyecek yerlerde Türkiye’nin adını duyurabilir Crawler.

Allah yollarını açık etsin.

Mart 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.