Toplum

Yönetenler ve yönetilenler

Bu dünyada iki tip insan var: Yönetenler ve yönetilenler. Bizler, bizi yönettiğini sananlar da dahil olmak üzere yönetilenleriz.

Yönetenler diyor ki:

Benim özel uçaklarım, yatlarım, spor otomobillerim var. Fabrikalarım, petrol kuyularım, madenlerim, çiftliklerim, kamyonlarım, trenlerim, nakliye gemilerim çalışacak. Havayı, toprağı ve suyu kirleterek para kazanacağım.

Sana da çevreci olmanı öğütleyeceğim.

Ben pirzolanın yağlısını yiyeceğim, sana yapay et reklamı yapacağım. Benim jetlerimin havayı kirletmediğine, senin beslediğin sığır osurduğunda ozon tabakasının delineceğine seni ikna edeceğim.

Ben, senin adını bile duymadığın yerlerde yaşayacak, senin hayal edemeyeceğin türden tatiller yapacağım. Sen, sokağa çıkamayacaksın.

Sadece bana hizmet etmek için sokağa çıkabilirsin. Sabah 4’te kalk, 5’te otobüse bin kendin gibi köle kitleleriyle. Akşama kadar çalış, 7’de çık, evine dön. 9’dan sonra ortalıkta dolaşma, sokağa çıkma. Bana faydan varsa hafta sonu çıkmana da izin veririm, çalışıp, sisteme katkını sunup, evine dönmek üzere.

Yepyeni e-ticaret sistemleriyle çekirdeğini, gofretini ayağına getireceğim. Sen bunu hizmet sanıp sevineceksin, ben de seni eve kapatmış olsam bile paranı almaya devam edeceğim.

Bana para kazandıracaksan tatil yapabilir, diğer kölelerle otellerde eğlenebilirsin. Ama kampa gitmek, sahilde çocuğunun elinden tutup yürüyüş yapmak gibi beleş aktivitelerde bulunamazsın.

İletişim kanalların benim elimde. Sosyal medyada benim istemediğim bir şey paylaşırsan silerim, hesabını kapatırım, sesini kısarım.

Maske tak diyeceğim, takacaksın. Aşı ol diyeceğim, olacaksın. Mesafe diyeceğim, uyacaksın. Evde kal diyeceğim, kalacaksın.

Ben buna bilim diyeceğim, sen de itaat edeceksin.

İTAAT EDECEKSİN!

Yeni dünya düzeninden anladığım, özetle budur.

Nisan 2021, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.